Facebook, internet.org Platformunu Kullanıma Açtı!

Facebook’ un bir süre önce duyurduğu ve kısmi olarak Hindistan’ da denenen internet.org platformu en sonunda tüm dünyaya açılıyor.

Facebook, internet.org Platformunu Kullanıma Açtı! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri (1)

4 Mayıs itibariyle Mark Zuckerberg tarafından yapılan bir açıklama ile birçok söylentinin ardından internet.org projesi dünyaya açılarak gerçeklemiş oldu.

Hatırlamak gerekirse internet.org’ un amacı ücretsiz olarak internet sağlayan bir platform meydana getirmekti. Anlaşmalı olduğu mobil operatörler aracılığıyla sağlanacak olan bu çevrimiçi sistem, ayrıca Facabook’ un üzerinde çalıştığı kendi uydu ve IHA sistemlerinin çalışmalarının da altında yatan sebep olarak gösteriliyor.

Şu an için internet.org, platformda yer alacak site ve uygulamaların hazırlanması için geliştiricilerin katılımından ibaret. “internet.org” için hazırlanan tüm site ve uygulamalara kapsam içerisinde olan ülkelerden kullanıcılar, ücretsiz olarak erişebilme imkânına sahip olacak.

Facebook, internet.org Platformunu Kullanıma Açtı! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri (3)

Ayrıca Mark Zuckerberg’ ün açıklamasında yer alan, dünyanın internet kullanabilme imkânı olmayan üçte ikilik kısmının, internet.org ile bu imkâna erişebileceği de altı çizilenler arasında.

Platformun önümüzdeki zamanlarda nasıl bir gelişim göstereceğini, çeşitli eleştiriler ve söylentiler ardında nasıl şekilleneceğini, hep birlikte takip ediyor olacağız.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.