Facebook İngiltere’de 5.16 Milyon Dolar Vergi Ödedi!

Facebook İngiltere'de geçen yıl tam 5,16 milyon dolar vergi ödedi. Açıklanan bu bilgilere göre Facebook'un İngiltere gelirleri zirve yapmış durumda!

Facebook İngiltere

Facebook gelirleri ve aktif olduğu ülkelerdeki vergi ödemeleri ile ilgili veriler ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak gelen bilgilere göre Facebook İngiltere’de 2015 yılı kapsamında 5.16 milyon dolar vergi ödedi. İşin dikkat çeken noktası ise, Facebook İngiltere vergi ödemelerindeki çarpıcı artış oluyor.

Facebook İngiltere vergi ödemesi bin katına çıktı!

Facebook İngiltere

Açıklanan bilgilere göre Facebook, İngiltere’de elde ettiği gelirler için 2015 yılında İngiliz Hükümeti’ne tam 5.16 milyon dolar vergi ödedi.

Bununla beraber gelen bilgilere göre Facebook’un İngiltere’deki bu 2015 yılı vergi miktarı, 2014 yılında ödediği vergi miktarının tam bin katı kadarına ulaşmış oldu.

1 yılda bin kat vergi ödeme artışı!

Ortaya çıkan bu bilgiler ışığında anlaşılıyor ki Facebook, İngiltere’de elde ettiği reklam gelirlerini, 2014 yılından 2015 yılına kadar bin kat artırmayı başarabilmiş.

Kabaca ortaya çıkan bu gelir-vergi oranı, sosyal medya ve internet reklamcılığının, günümüzde hangi boyutlara doğru ilerlediğini aydınlatıyor.

Öyle görünüyor ki Facebook’un 1 yılda yaşadığı bu bin katlık vergi ödeme artışı, önümüzdeki yıllarda ivmesini artırarak yükseliş göstermeye devam edecek. Diğer ülkelerdeki vergi işlemleri ile ilgili de Facebook’un ne durumda olduğu, merak edilenler arasına girmiş oldu.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.