Facebook Canlı Yayın

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde en popüler Facebook özellikleri arasında yer alıyor. Hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıların tercihi olan Facebook’un canlı yayın özelliği, kullanıcı sayısını da artırmaya devam ediyor. “Facebook canlı yayın nasıl yapılır?” sorusundan yola çıkarak söz konusu bu makalemiz kapsamında, merak edilen tüm detayları aktarıyor olacağız.

Facebook canlı yayın nedir?

Facebook Canlı Yayın

Facebook tarafından sunulan canlı yayın özelliği, isminden de anlaşılacağı üzere kullanıcılarının internetten canlı yayın yapma imkanına kavuşmasını sağlayan yeni bir servistir. Facebook Live veyahut Facebook Live Stream olarak da bilinen bu özellik, gelişim göstermeye ve performans iyileştirmeleri ile ilerletilmeye devam ediyor. Bu özellik Twitter Periscope ve YouTube Live karşısında rakip olarak kendini belli etmektedir. Ek olarak hatırlatmak gerekirse Instagram canlı yayın özelliği de bir süre önce onaylanmış ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Instagram canlı yayın yapma konusunda hazırladığımız makalemize ve YouTube canlı yayın yapma makalemize de göz atabilirsiniz. Her iki sosyal medya platformu da aynı şirkete bağlı olduğu için, Instagram’ın bu özelliği sunmaya başlaması da gecikmedi.

Facebook Canlı Yayın

Mobil ve bilgisayar üzerinden kolay bir şekilde canlı yayın yapılmasına imkan sunan Facebook’un bu yine özelliği, birçok kurumsal ve bireysel kullanıcının ilgi odağı haline geldi. Sosyal medya denildiği zaman belki de sektörü meydana getiren FB tarafından atılan bu adım sonrasında, birçok kişi de gerek akıllı telefonları veya tabletleri üzerinden gerekse de bilgisayarları üzerinden bu özelliği kullanmaya başladı ve her geçen gün daha da fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Öyle ki birçok dev medya şirketi bile Facebook canlı yayın sistemini kullanmayı tercih ediyor ve aktif kullanıcı sayısı milyarlar ile ifade edilen FB kapsamında kullanıcılarına canlı olarak ulaşıyor. Elbette ki diğer tüm hizmetler gibi bu hizmette ilk çıktığından bu yana ücretsiz olarak sunulmaya devam ediyor. Facebook canlı yayın aktifleştirme ihtiyacı da bulunmuyor. Aktif hesabı bulunan tüm kullanıcılar, hemen bu özelliği kullanmaya başlayabilirler.

Facebook canlı yayın yapma

Facebook Canlı Yayın

Bu özelliği iki farklı araç üzerinden kullanabilirsiniz. İster bilgisayar yani Windows, macOS, Linux veyahut Chromebook üzerinden isterseniz de Android ve iOS mobil işetim sistemine sahip akıllı telefonlar veya tabletler üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiz. Her iki sistem de birbirine oldukça benziyor. Birisi web tarayıcı üzerinden gerçekleştirilirken, bir diğeri de mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilir ve tıpkı post gönderir gibi yayınları da yapmak mümkün.

Facebook canlı yayın PC ve Mac üzerinden nasıl yapılır?

Facebook üyeliği olan ve mail aktivasyonu gerçekleştiren kullanıcılar, PC ve Mac üzerinden hemen canlı yayın yapma özelliğini kullanabilir. Elbette ki bunun için öncelikle giriş yapmak gerekiyor.

Facebook canlı yayın yapma

Daha sonrasında herhangi başka bir ayar yapmadan, gönderi paylaşma bölümüne tıklamak gerekiyor. Zira bu özellik, tıpkı herhangi bir fotoğraf paylaşımı veya yazı paylaşımı gibi kolay bir şekilde başlatılabiliyor.

facebook canlı yayın yapma

Canlı video bölümüne tıkladıktan sonra yayın ile ilgili bilgileri ekleyebilir hemen o an yayına başlayabilirsiniz. Bu özelliğin kullanımı ciddi anlamda kolay bir şekilde sunulmuş. Yayının başlatılması ile birlikte arkadaşlarınız, takipçileriniz veya sayfayı beğenenler Facebook canlı yayın izle imkanını elde etmiş olacak. Tıpkı normal bir paylaşım gibi kendi akışlarında kendini gösteriyor olacak. Elbette ki grup ve sayfa üzerinde de bu özelliği kullanmak mümkün (https://www.facebook.com/haberteknocom).

Lakin sayfa tarafında şimdilik sadece onaylanmış sayfalar için canlı yayınların etkinleştirilmesine müsade ediliyor. Sonraki süreçlerde bu konu ile ilgili güncellemeler yapılacaktır. Yeni gelişmeleri aktarmaya devam ediyor olacağız.

Facebook canlı yayın Android ve iOS üzerinden yapma

Canlı yayınların kullanımı, sadece bilgisayar ile sınırlı tutulmamış. Üstelik çıkış noktası mobil canlı yayın olarak hedeflenmişti. Daha sonrasında macOS ve Windows tarafına da geçiş yapıldı. Android ve iOS üzeriden de işlemler birebir aynı.

Hatırlatmak gerekirse daha önce Android canlı yayın yapma özelliği kısıtlı olarak tutulmuştu. Lakin sonrasında Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet modelleri için de bu özellik aktif hale getirildi.

Facebook Canlı Yayın

“Ne düşünüyorsunuz?” bölümüne geçtikten sonra aşağıdaki paylaşma detayları arasında yer alan “Canlı Video” seçeneği ile birlikte, hemen yayına başlamak mümkün. Yayın öncesinde hangi kişilerin bunu görebileceğini de seçenebiliyorsunuz. Nitekim sanki herhangi bir post paylaşıyor gibi yayın açmak mümkün hale getirilmiş.

Facebook Canlı Yayın

Gizlilik ayarlarını da kendinize göre seçtikten ve yayının açıklamalarını tamamladıktan sonra, hemen başlayabilirsiniz. Özetlemek gerekirse internet kullanımının artış  göstermesi ve sosyal medya platformlarının daha çok görsel temele doğru ilerlemesi, canlı yayın hizmetlerini de ortaya çıkardı.

Sosyal medya devlerinin de birer birer bu özelliği kullanıma sunması, kullanıcılar tarafından beğeni ile karşılandı ve son dönemlerde kullanan sayısı giderek artıyor.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here