Haber Tekno Sosyal Medya

Facebook Sayfa Erişimleri Düştü! & Facebook Algoritma Değişikliği

Facebook Algoritma

Sosyal Medya Haberleri

Facebook Sayfa Erişimleri Düştü! & Facebook Algoritma Değişikliği

Facebook algoritma değişikliği kendini göstermeye başladı ve Facebook erişimleri düştü. İşte yeni Facebook algoritması ile ilgili detaylar ve Facebook erişim yükseltme ipuçları!

Facebook algoritma değişikliği ile birlikte hem markaların hem de yayınların Facebook erişim sayılarında düşüş meydana geldi.

Yeni Facebook algoritması, aslında böyle bir düşüş için doğrudan bir etkileşim getiriyordu.

Facebook tarafından algoritma değişikliği ile ilgili yapılan açıklama da konu ile ilgili detayları ortaya çıkarmış oldu.

Facebook’un yeni algotirma değişimi ile beraber de daha önce gündemde olan Facebook algoritma açığı konusunda etkili bir adım atılmış oldu.

Facebook algoritma değişikliği ve Facebook erişim sayısı artırma yöntemleri ile ilgili yeni bilgileri, Haber Tekno olarak bu makalemizde bir araya getiriyoruz.

Facebook algoritma değişikliği markaları & yayınları etkiledi

Facebook, kısa bir süre önce yaptığı açıklama ile birlikte algoritma değişime gittiğini ve bundan sonra kullanıcıların akışlarında, daha çok arkadaşlarının paylaşımlarının ön planda yer almaya başlayacağını ifade etti.

Facebook

Nitekim Facebook sayfaları tarafından yapılan paylaşımlar, bu yeni değişim sonrasında çok daha az kişiye erişmeye başlayacak.

Böyle bir gelişmenin yaşanması, marka sayfalarını ve diğer tüm sektörlerin sayfaları ile kullanıcılara erişimini yeniden gözder geçirmesi gerekliliğini ortaya çıkardı.

Bu açıklamadan çok daha önce de birçok sayfa yöneticisi, erişim sayılarının daha önceki dönemlere nazaran çok daha geri seviyelere doğru yol aldığı konusundaki eleştirilerini dile getirmekteydi.

Nitekim doğrudan doğruya sosyal medya devi tarafından da böyle bir açıklama gelmiş oldu.

Yapılan açıklamada böyle bir adımın atılmasının gereklilikleri arasında, kullanıcıların daha çok arkadaşları tarafından paylaşılan göndeirlere erişme isteğinde olması gösteriliyor.

Kullanıcılar için çok daha iyi olduğu ifade edilerek hazırlanan bu yeni algoritma, daha önce de belirtildiği gibi sayfa paylaşımlarının, o sayfayı beğenen kullanıcı sayısının çok daha az bir kesimine erişmesini sağlayacak ve halihazırda bu süreç başlamış oldu.

Bu adımdan sonra en çok sorulan sorular arasında, elbette ki “erişim sayılarını nasıl artırırım?” sorusu yer almaya başladı.

Şu an için net bir çekilde bir cevap vermek mümkün olmasa da belirli yönlerden yapılabilecek farklı adımlar olduğunu söylemek de yanlış olamayacaktır.

Facebook gönderi erişimi artırma yöntemleri

Yapılan yeni algoritmik değişimden sonra, gönderi erişimini artırmak için farklı yöntemler uygulamak gerekecek.

Öncelikle yapılan açıklamalar arasında, kullanıcıların sadece ilgi duydukları ve daha çok arkadaşları tarafından gelen gönderilere erişimlerin odaklanılacağı ifade edildi.

Dolayısıyla aslında neler yapılması gerektiği, bu açıklama ile birlikte ortaya çıkmış oluyor.

İlk olarak gönderilerin temel etkileşim amacını, beğeni ve yorum olarak yeniden planlamak gerekiyor.

Bilindiği gibi bir kullanıcı, herhangi bir paylaşımı beğendiği tya da yorum yaptığı vakit, bu kullanıcının diğer arkadaşlarına bu eylem ile ilgili bilgi aktarılıyor.

Yeni algoritma güncellemesinin gereği olarak da bu tip paylaşımlar, dolaytlı yoldan daha fazla erişim almaya başlamış olacak.

Gönderilere daha fazla beğeni, paylaşım ve yorum almak, bu süreçte ortaya çıkacak erişim düşüşlerini ortadan kaldırmak için iyi bir adım olacaktır.

Facebook Algoritma Değişikliği

Bu süreçte ne yazık ki özellikle markaların ve yayıncıların sayfalarındaki gönderilerin erişim sayısını artırmak için, reklam kullanımlarını da artırmak gerekiyor.

Organik erişimlerdeki düşüşleri bir nebze de olsa eski haline getirmek için, reklam bütçelerini yeniden belirmemek gerkeiyor.

Facebook reklamları ile erişimleri artırma konusunda da farklı bir yol izlemek gerekiyor.

Sayfayı beğenen kişiler ve onlarıon arkadaşlşarına yönelik hedef belirmek, reklam verimliliğini şimdilerde çok daha iyi bir şekilde artırabilir.

Elbette ki bu noktada her kategori için aynı sonuç ortaya çıkmamaktadır. Dolayısıyla belirli bütçeler ve belirli hedef kitleler ile deneme yanılma yöntemini kullanmak gerekiyor.

Marka veya yayıncı sayfaları üzerinden gönderi paylaşılmasına ek olarak, bireysel hesaplar üzerinden paylaşma ve gönderiyi öne çıkarma yöntemleri, erişim konusunda ek bir avantaj sağlayabilir.

Eğer reklam bütçeleri konusunda herhangi bir kısıtlama yok ise, arkadaş kitlesi çok daha fazla ve aktif olan hesaplar üzerinden de paylaşımlar gerçekleştirilebilir.

Görülebileceği üzere yeni algoritma değişikliği sonrasında, sayfaların erişim sayısını artırmak için bireysel paylaşımlar ve reklam konusu daha da önemli bir hale gelmiş oluyor.

Facebook profil istatistikleri, bu süreçte çok daha önemli bir hal alıyor olacak.

Bunlara ek olarak Facebook’tan elde edilecek trafiğin düşmesine önlem olarak, farklı sosyal medya kanallarına da ağırlık vermekte fayda var.

Gerek Twitter gerek Pinterest gerekse de Reddit gibi diğer sosyal medya kanallarında da eş zamanlı bir çalışma gerçekleştirmek, oluşanbilecek hit kayıplarını önlemek için atılması gereken en önemli adımlar arasında yer alıyor.

Bu süreçte yaşanacak yeni gelişmeleri ve çok daha fazlasını, güncel bir şekilde sosyal medya haberleri bölümümüzden aktarmaya devam ediyor olacağız.

Sizler de aşağıdaki yorumlar bölümümüz ile sorularınızı sorabilir ve kendi düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

Yorumlara bak

Yorumlara bak

  1. Anonim

    2 Nisan 2018 at 09:29

    facebook napıyor belli değil

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Sosyal Medya Haberleri

Üste çık