Face ID Bilgileri

Face ID, bilindiği gibi iPhone X modelinin yüz tanıma özelliği olarak anılıyor. Apple’ın yüz tanıma sistemi Face ID, kullanıcının yüzünü tüm detaylarıyla tarıyor ve şifre olarak yüz bilgilerini kullanıyor. Apple’ın açıkladığı bilgilere göre ise Face ID tarafından alınan bu yüz tanıma bilgileri, sadece iPhone X içerisinde saklanıyor ve kesinlikle iPhone’dan dışarı çıkmıyor. Ancak yeni gelen bir bilgiye göre Face ID’nin taradığı yüz bilgileri, iPhone’dan çalınabiliyor.

Face ID’nin taradığı yüz bilgileri çalınabiliyor!

Routers tarafından ortaya atılan bir bilgiye göre iOS geliştiricisi, Face ID’nin taradığı kullanıcı yüzü ile ilgili verileri almayı başardı. Öncelikle belirtmek gerekirse Apple, uygulamaların ve oyunların şifre bilgisi gerektirdiği durumlarda Face ID kullanılmasına imkan sağlıyor. Ancak bu senaryoda Face ID, sadece aracı olarak kalıyor ve yüz tarama bilgilerine erişilemiyor.

Face ID Bilgileri

Bir iOS geliştiricisi ise hazırladığı uygulama ile bu sistemi test etti ve Face ID bilgilerini kendi sunucularına aktarmayı başardı. Yaşanan bu olaydan sonra gelen bilgilere göre Apple, söz konusu bu iOS geliştiricisi platformdan uzaklaştırmış durumda. Şu an için konu ile ilgili elde edilen bilgiler bu şekilde. Konunun detayları veya olayın tam manasıyla bu şekilde meydana gelip gelmediği ile ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Bundan farklı olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de iOS uygulamalarının gizlice görüntü kaydedebildiği ile ilgili bilgiler gündeme gelmiş ve dikkatler bu yöne çevrilmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here