Face ID Bilgileri Çalınabiliyor!

Apple'ın vaat ettiği Face ID bilgilerinin sadece iPhone'da saklı kalması, yeni bir örnek ile yalanlanmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Face ID Bilgileri

Face ID, bilindiği gibi iPhone X modelinin yüz tanıma özelliği olarak anılıyor. Apple’ın yüz tanıma sistemi Face ID, kullanıcının yüzünü tüm detaylarıyla tarıyor ve şifre olarak yüz bilgilerini kullanıyor. Apple’ın açıkladığı bilgilere göre ise Face ID tarafından alınan bu yüz tanıma bilgileri, sadece iPhone X içerisinde saklanıyor ve kesinlikle iPhone’dan dışarı çıkmıyor. Ancak yeni gelen bir bilgiye göre Face ID’nin taradığı yüz bilgileri, iPhone’dan çalınabiliyor.

Face ID’nin taradığı yüz bilgileri çalınabiliyor!

Routers tarafından ortaya atılan bir bilgiye göre iOS geliştiricisi, Face ID’nin taradığı kullanıcı yüzü ile ilgili verileri almayı başardı. Öncelikle belirtmek gerekirse Apple, uygulamaların ve oyunların şifre bilgisi gerektirdiği durumlarda Face ID kullanılmasına imkan sağlıyor. Ancak bu senaryoda Face ID, sadece aracı olarak kalıyor ve yüz tarama bilgilerine erişilemiyor.

Face ID Bilgileri

Bir iOS geliştiricisi ise hazırladığı uygulama ile bu sistemi test etti ve Face ID bilgilerini kendi sunucularına aktarmayı başardı. Yaşanan bu olaydan sonra gelen bilgilere göre Apple, söz konusu bu iOS geliştiricisi platformdan uzaklaştırmış durumda. Şu an için konu ile ilgili elde edilen bilgiler bu şekilde. Konunun detayları veya olayın tam manasıyla bu şekilde meydana gelip gelmediği ile ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Bundan farklı olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de iOS uygulamalarının gizlice görüntü kaydedebildiği ile ilgili bilgiler gündeme gelmiş ve dikkatler bu yöne çevrilmişti.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.