F Klavyenin Mucidi Hayatını Kaybetti!

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener, hayatını kaybetti. İşte F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener ile ilgili detaylar!

F Klavye

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti!

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu’nun Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı olan Dr. İhsan Sıtkı Yener, F klavyenin mucitliği ve millileştirmesi üzerine çok yoğun çalışmalar yapmış bir isimdi.

Dr. İhsan Sıtkı Yener

Dr. İhsan Sıtkı Yener’in hayatını kaybettiği haberi, Intersteno Türk Grubu Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklaması ile duyuruldu.

1955 yılında, Türk alfabesine en uygun olan F klavyenin mucitliğinin yanı sıra, F klavyenin on parmakla kullanımı ve bakmadan bilimsel kullanılması çalışmalarını sürdürmüştür.

Intersteno Türkiye Temsilciliği tarafından yapılan açıklamalarda, F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener’in, ülkemize kazandırdığı 80’den fazla altın madalyanın vurgusu da yapıldı.

Dr. İhsan Sıtkı Yener’in cenazesi, 4 Eylül 2016 Pazar günü, Şişli Camisi’nde kılınacak cenaze namazından sonra, Ayazağa Mezarlığı’na defnedilecek.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.