Haber Tekno Sosyal Medya
F Klavye

Haberler

F Klavyenin Mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener Hayatını Kaybetti!

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener, hayatını kaybetti.

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yaptığı çalışmalar ile Türkçe dilinin en verimli olacağı F Klavye kavramını ülkemize kazandıran Yener, ardında önemli bir miras bırakmış oldu.

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti!

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu’nun Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı olan Dr. İhsan Sıtkı Yener, F klavyenin mucitliği ve millileştirmesi üzerine çok yoğun çalışmalar yapmış bir isimdi.

Dr. İhsan Sıtkı Yener

Dr. İhsan Sıtkı Yener’in hayatını kaybettiği haberi, Intersteno Türk Grubu Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklaması ile duyuruldu.

1955 yılında, Türk alfabesine en uygun olan F klavyenin mucitliğinin yanı sıra, F klavyenin on parmakla kullanımı ve bakmadan bilimsel kullanılması çalışmalarını sürdürmüştür. Türkçe yazım esnasında, diğer harf dizilimli klavyelere kıyasla hız konusunda avantaj sağlayan F dizilimli klavye, Yener’in ülkemize bıraktığı önemli miraslar arasında yer alıyor olacak.

Intersteno Türkiye Temsilciliği tarafından yapılan açıklamalarda, F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener’in, ülkemize kazandırdığı 80’den fazla altın madalyanın vurgusu da yapıldı.

Dr. İhsan Sıtkı Yener’in cenazesi, 4 Eylül 2016 Pazar günü, Şişli Camisi’nde kılınacak cenaze namazından sonra, Ayazağa Mezarlığı’na defnedilecek.

Hatırlatmak gerekirse ülkemizde de kamu kuruluşlarında zorunlu F Klavye çalışmaları da başladı ve bundan böyle kurumlarda Q Klavye kullanımı bırakılarak, F dizilimli klavye kullanımına geçiş yapılıyor.

Haberi Okumaya Devam Et
Bunlara da bakabilirsiniz:
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

Üste çık