F-35 Savaş Uçağında Yeni Yazılım Hatası!

F-35 Savaş

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde de yer alması beklenen yeni savaş uçağı F-35 testleri devam ediyor. Devam eden testler kapsamında da F-35 savaş uçağında yeni bir yazılım hatası ortaya çıktı.

Ayrıca Bakınız

Facebook Anti-Hacker Uygulaması Kullanıma Açıldı!

F-35 savaş uçağında yazılım hatası çıktı!

F-35 Savaş

Açıklanan bilgilere göre şu an testleri sürdürülen F-35 savaş uçağı yazılımında meydana gelen bir hata, F-35’in kalkış sırasında problem yaşamasına sebep oluyor. Her 3 kalkıştan sonra kendini tekrarladığı saptanan bu F-35 yazılım hatasının, ayrıca 2 saatlik uçuş sonrasında da etki gösterdiği saptandı.

Şu an F-35 üzerinde çalışan yazılım versiyonunun 3i olduğu belirtildi. Aktarılanlara göre F-35 3i yazılımı, final versiyon öncesindeki son yazılım konumunda yer alıyor.

Ortaya çıkan bu yazılım hatasının da üzerinde çalışıldığı ve final F-35 yazılımı olacak Block-3F ile tüm sorunların kalkacağı dile getirildi.

Öte yandan F-35 yazılımı Block-3F ile ilgili de bilgiler paylaşıldı. Paylaşılan bilgilere göre F-35 savaş uçağı yazılımı 8,3 milyon satırdan oluşuyor.

F-35 Savaş

F-35 savaş uçağı ne zaman hazır olacak?

Son olarak F-35A kodlu savaş uçağının bu yıl Ağustos-Eylül ayında hazır olacağı, F-35 kodlu savaş uçağı modelinin ise Haziran 2017 tarihinde hazır olacağı bilgilerinin de yer aldığını söylemek gerekiyor. Ek olarak F-35 savaş uçağı, 16 yıldır üzerinde çalışılan bir proje olarak biliniyor.

 

>> F-35 savaş uçağı yazılımında ortaya çıkan bu hata ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.