F-35 Savaş

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde de yer alması beklenen yeni savaş uçağı F-35 testleri devam ediyor. Devam eden testler kapsamında da F-35 savaş uçağında yeni bir yazılım hatası ortaya çıktı.

F-35 savaş uçağında yazılım hatası çıktı!

F-35 Savaş

Açıklanan bilgilere göre şu an testleri sürdürülen F-35 savaş uçağı yazılımında meydana gelen bir hata, F-35’in kalkış sırasında problem yaşamasına sebep oluyor. Her 3 kalkıştan sonra kendini tekrarladığı saptanan bu F-35 yazılım hatasının, ayrıca 2 saatlik uçuş sonrasında da etki gösterdiği saptandı. Şu an F-35 üzerinde çalışan yazılım versiyonunun 3i olduğu belirtildi. Aktarılanlara göre F-35 3i yazılımı, final versiyon öncesindeki son yazılım konumunda yer alıyor.

Ortaya çıkan bu yazılım hatasının da üzerinde çalışıldığı ve final F-35 yazılımı olacak Block-3F ile tüm sorunların kalkacağı dile getirildi. Öte yandan F-35 yazılımı Block-3F ile ilgili de bilgiler paylaşıldı. Paylaşılan bilgilere göre F-35 savaş uçağı yazılımı 8,3 milyon satırdan oluşuyor.

F-35 Savaş

F-35 savaş uçağı ne zaman hazır olacak?

Son olarak F-35A kodlu savaş uçağının bu yıl Ağustos-Eylül ayında hazır olacağı, F-35 kodlu savaş uçağı modelinin ise Haziran 2017 tarihinde hazır olacağı bilgilerinin de yer aldığını söylemek gerekiyor. Ek olarak F-35 savaş uçağı, 16 yıldır üzerinde çalışılan bir proje olarak biliniyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here