F-35 savaş uçağı

F-35 savaş uçakları ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları, bu blog yazımızda bir araya getiriyoruz. Son dönemlerin en popüler askeri teknoloji araçlarından olan yeni nesil savaş jeti, ülkemiz için de önemli bir yere sahip. F35 uçak özellikleri varyasyonlara göre de farklılık gösteriyor. Bu yazımızda tüm varyasyonların özelliklerini, fiyat bilgilerini ve karşılaştırmalarını bulabilirsiniz.

F-35 Lightning II özellikleri

F-35 olarak bilinen ancak tam ismi F-35A Lightning II olan yeni savaş uçağı, Lockheed Martin firması çatısı altında kendini gösteren beşinci nesil savaş uçağı olarak tanımlanıyor.

F-35 Lightning II

1999 yılında bu yana geliştirilmeye devam eden ve günümüzde satın alan ülkelere teslimatları süren uçağın, birçok açıdan getirdiği ve savaş meydanlarında önemli rol üstlenmesini sağlayan yenilikleri bulunuyor. F-35 projesi için ayrıca dünyanın en büyük savunma sanayii projesi ifadesi de kullanılıyor.

Misyonu

İlk olarak Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri envanterinde kendini gösteren uçak, temel olarak “çok amaçlı avcı” olarak tanımlanıyor. Daha sonrasında da İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde ve İsrail Hava Kuvvetleri envanterinde yer aldı.

F-35 Lightning II

Ek bir bilgi vermek gerekirse Amerikan Hava Kuvvetleri kapsamında, toplamda 2400 adet yer alıyor olacak. İsrail tarafından yapılan açıklamaya göre ise ilk kez muharebede kullanan ülke de İsrail oldu. Tam manasıyla “avcı” klasmanı için tasarlanmayan beşinci nesil savaş jeti, envanterlerdeki şu modellerin yerini alıyor:

 • F-16
 • A-10
 • F/A-18
 • AV-8B Harrier
 • Harrier GR.7
 • Sea Harrier

Öncelikli olarak F-16 Fighting Falcon modellerinin yerine tercih ediliyor. Aerodinamik üstünlüğü, geliştirilmiş gizlilik yetenekleri ve entegre edilebilir cephane özellikleri ile birlikte, yerini alacağı modellerden çok daha üstün bir savaş teknolojisi sunacak.

Lockheed Martin firması tarafından geliştiriliyor ve toplamda 9 farklı ülke tarafından ortak bir çalışma sürdürülüyor. Söz konusu bu 9 ülke, çeşitli konularda firmaya destek sağlıyor. “F-35 savaş uçağı hangi ülkenin?” sorusuna ABD’li şirket Lockheed Martin cevabını vermek mümkün oluyor. Her ne kadar özel bir şirket olsa da savunma sanayii durumundan dolayı, Amerikan uçağı olduğunu söylemek mümkündür.

F-35 Üretici Ülkeler

Türkiye’nin de yer aldığı üretim sürecinde yer alan tüm ülkeler ise şu şu şekilde sıralanıyor:

 • Türkiye
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • İngiltere
 • Kanada
 • İtalya
 • Hollanda
 • Avustralya
 • Norveç
 • Danimarka

Ülkemizde ise gövdenin çeşitli parçalarının seri üretimi gerçekleştiriliyor.

F-35A

 F-35A Lightning II
Öncelikli FonksiyonuÇok amaçlı avcı savaş uçağı
Öncelikli üretici firmaLockheed Martin
Güç sağlayıcıF135-PW-100 turbofan motor
İtme gücü19.505 kg
Kanat açıklığı15.7 metre
Yükseklik4.38 metre
Yakıt kapasitesi8.390 kg
Maksimum kalkış ağırlığı31.751 kg
Yük-patlayıcı taşıma kapasitesi8,160 kg
Maksimum uçuş hızı1,931 km/s
MenzilOrtalama 2224 km
Maksimum irtifa15 km (50.000 feet)
Maksimum mürettebat sayısı1

F-35 savaş uçağı; A, B ve C olmak üzere 3 farklı varyasyon ile üretiliyor.

F-35 teknik özellikleri birbiri ile benzer olsa da kullanım alanlarında farklılıklar mevcut. A tipinde, geleneksel iniş ve kalkış sistemi bulunuyor. CTOL olarak tanımlanan bu özellik, pist üzerinden kalık ve pist üzerine iniş anlamına geliyor. 9G seviyesinde çok amaçlı kullanım sunabiliyor.

F-35 hızı da saatte 1,931 km olarak ifade ediliyor. Gövdesine dahil edilmiş sensörler ile birlikte, daha önceki uçaklara nazaran çok daha gelişmiş bir teknoloji avantajı sağlayabiliyor. Sensörlerden elde edilen bilgilerin işlenmesi ve iletişim tarafındaki çoğaltılmış sistemler ile pilotlar için ciddi bir avantaj sunulabiliyor. ALIS sistemi ile birlikte de uçuş güvenliği, uçak bakımı ve parçaların durumu gibi konuların izlenmesi de maksimum seviyeye çıkartılmış. DAS yani Electro-Optical Distributed Aperture System ile birlikte; gelişmiş füze uyarıları, gece ve gündüz uçak uyarısı, gece uçuşlarında pilot için çevre görüş desteği gibi pek çok yardımcı detay kendini gösteriyor.

EOTS desteği de gövdeye dahil edilmiş ve bu sistem ile birlikte yer hedefleri için hassas mesafe ölçümleri ve hassas hedefleme yapılabiliyor. Ayrıca havadan havaya olan mücadelelerde de uzun menzilli hedef saptama yapılabiliyor. F-35 uçak özellikleri arasında, sadece motor ve gövde yer almıyor. Pilot kaskında da çok ciddi iyileştirmeler yapılmış.

F-35

Açıklanan bilgilere göre F35’in kaskı, hedefleme bilgilerini, istihbarat bilgilerini ve uçak hakkındaki önemli bilgileri pilota gösterebiliyor. Böylece daha önceki modellerde görülmemiş bir yaklaşım sergileniyor ve uçuş sırasında, çok daha kontrollü bir bilgi akışı sağlanabiliyor. Taktiksel veri iletişimi konusunda da geliştirmeler mevcut. Platformlar arası ve yer görevlileri ile bilgi alışverişi, çok daha güvenli ve esnek bir şekilde gerçekleştiriliyor.

F-35 motor özellikleri ile de dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Toplamda 43000 lbs itiş elde eden motor, 3 kademeli tek fan, 6 kademeli kompresör, tek kademeli basınç türbini ve 2 kademeli alçak basınç türbini bulunduruyor. Dairesel bir yanma hareketinin de var olduğunu ifade edelim. Temel olarak bu savaş jetinin, pilota olabildiğince fazla veri akışı sağlaması ve yardımcı olması temeli ile oluşturulduğu söylemek mümkün.

Gelişen teknolojilerin yardımı ile hem radarlar hem de sensörler ile elde edilen tüm bilgiler, yüksek işlem gücüne sahip sistemden geçerek, pilota olabildiğince hızlı ve net olarak iletiliyor. Hem F-35 bombardıman hem de it dalaşı sırasında, hassas ölçümler ile birlikte pilotun yeteneklerine ciddi bir katkı sağlayabiliyor.

Tasarım

Tasarım konusunda en büyük avantaj, aerodinamik ve füze atış ve taşıma sistemlerinde kendini gösteriyor. Daha önce de ifade ediliği gibi çok amaçlı bir avcı uçağı olan F35, daha önce F-16 modelinde kanat altında ve gövde üzerinde açık olan şu bileşenleri, gövdesinde dahili olarak sunuyor:

 • Havadan havaya füzeler
 • Ekstra yakıt tankları
 • Hedefleme bileşeni/kapsülü
 • Jammer
 • Hassas güdümlü mühimmat

Tüm bu bileşenlerin gövdeye dahil edilmesi ile birlikte, iki önemli konuda avantaj sağlanıyor:

 • Hedefleme
 • Aerodinamik

Havadan havaya olarak tabir edilen ve yer hedefleri için kullanılan hassas güdümlü bombaların gövdeye dahil edilmesi ile birlikte hem daha yüksek hassasiyetli atışlar hem de daha uzun mesafeli fırlatmalar yapılabiliyor. Aerodinamik tarafında ise gövdenin yekpare bir form kazanması ile iyi bir kazanım elde ediliyor. Daha önceki jetlerde tüm bu bileşenler, gövde önüne yahut kanat altına yerleştirilerek kullanılmaktaydı.

F-35 Lightning II

F-35B

F-35’lerin özellikleri, teknik anlamda benzerlik gösterse de daha önce belirtildiği gibi kullanım biçimleri tarafında bazı farklılıklar bulunduruyor. B modelinde ise, A modelinden farklı olarak STOVL yani kısa pistten kalkış ve dikey iniş yapılabiliyor. Kısa pistlerde ve uçak gemilerinde kullanılması amacı ile hazırlanan bu modelde, aynı zamanda geleneksel uzun pist iniş ve kalkışı da yapılabiliyor.

F-35C

F-35C Lightning II tamamıyla uçak gemileri için tasarlanmış bir varyan olma unvanına sahip. Uzun mesafeli avcı yapısı ile birlikte uçak gemilerinde kullanılacak dünyanın ilk 5. nesil savaş uçağı konumda bulunuyor. Birleşik Devletler Donanması envanterinde bulunacak olan C varyant, gizlilik konusunda da özel çalışmaları yansıtıyor. CV yani taşıyıcı varyant sınıfındaki bu uçak, gizli operasyonlar kullanılmak üzere uçak gemilerinde görev alacak.Uçak gemilerindeki alanlar hesaba katılarak hazırlandığı için, kanatları belirli ölçüde katlanabilir formdadır.

F-35 fiyatı

F-35 fiyat konusunda da farklı dönemlerde farklı miktarlar ile gündeme gelen bir savaş uçağı halini almış oldu. F-35 fiyatı ilk süreçte 160 milyon dolar olarak telaffuz ediliyordu.

Bir dönemler ise 120 milyon dolar seviyeleri ifade edilmeye başladı. F-35 savaş uçağı fiyatı en son elde edilen bilgilere göre ise 100 milyon dolar seviyesinin altına kadar düşürüldü. Üretim süreçleri ve geliştirme bölümlerinin sonrasında, firma ile yapılan pazarlıklar ile fiyat konusunda esnelemeler yapıldığı ifade ediliyor.

F-35 mühimmatları

F-35 mühimmatları

 • GAU-22/A
 • AIM-9X
 • AIM-120 C/D AMRAA
 • JDAM GBU-31
 • GBU-12 PAVEWAY II
 • SDB-I

F-35 pilot eğitimleri

F-35 Türkiye’ye ne zaman gelecek?

F-35 Türkiye teslimatları, Haziran 2018’in son haftası olarak başlaması gerekiyor. Haziran 2018 sonu itibariyle ilk 14 adetin teslim edilmesi bekleniyordu. Şu an için ilk uçak teslim edilmiş durumda. Ancak henüz daha ülkemizdeki üslere gelmeyecek. Ülkemizden Birleşik Devletler Luke Askeri Hava Üssü’ne giden pilotlar, 1 ya da 2 yıllık bir eğitim sürecinden geçecek.

Daha sonrasında ise ilk uçaklar ülkemize ulaşmış olacak. Toplamda 100 adet satın alınacak olan 5. nesil uçaklardan 30 adetinin ödemesi gerçekleştirilmiş durumda.

F-35 TAI ve TUSAŞ tarafından gövde üretimi ile ortak yürütülen bir proje olarak ifade ediliyor.

Türkiye için neden önemli?

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde şu an avcı uçağı olarak F-4 ve F-16 bulunuyor.

F-35 Türkiye | F-35 Turkey

2004 ve 2010 yılları arasında modernize edilen F-4 savaş uçakları, 2020 yılına kadar kullanımda kalmaya devam edecek. Şu an için 47 adet aktif olarak F-4 olduğu ifade ediliyor.

F-16 Block 30 olarak modernize edilmiş savaş uçakları ise, 2025 yılın kadar kullanılmaya devam edilebilecek. Şu an envanterde 230 adet F-16 Block 30 yer alıyor. Kullanım ömürlerinin yakın zamanda dolmaya başlayacak olması, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde avcı savaş uçağı eksikliğini meydana getirmeye başlayacaktır. Dolayısıyla yeni gelecek savaş uçakları, ülkemiz için önemli bir yere sahip. Hatırlatmak gerekirse ilk dönemlerde, Eurofighter ve SU-57 için sipariş verme düşünceleri de dillendiriliyordu. Ancak yeni savaş uçağı alımlarındaki tercih, Amerikan firmasından yana oldu.

Karşılaştırma listelerine geçmeden önce belirtmek gerekiyor ki tüm savaş uçaklarının, detaylı teknik bilgilerine ulaşmak mümkün olmuyor. Üretici firmalar tarafından gizli tutulan bilgilere ek olarak, kaynak belirtilmeden paylaşılan detayları da Haber Tekno olarak dikkate almıyoruz.

F-35 ve F-16 karşılaştırma

F-35 Lightning II - F-16 Karşılaştırma

 F-35 Lightning IIF-16 Fighting Falcon
Öncelikli FonksiyonuÇok amaçlı avcı savaş uçağıÇok maksatlı avcı savaş uçağı
Öncelikli üretici firmaLockheed MartinLockheed Martin
Güç sağlayıcıF135-PW-100 turbofan motorPratt and Whitney F100-PW-200/220/229 ya da General Electric F110-GE-100/129 motor seçenekleri
İtme gücü19.505 kg27,000 pounds
Kanat açıklığı15.7 metre9.8 metre
Yükseklik4.38 metre4.8 metre
Yakıt kapasitesi8.390 kg3,175 kg
Maksimum kalkış ağırlığı31.751 kg16,875 kg
Yük-patlayıcı taşıma kapasitesi8,160 kg8800 pound
Maksimum uçuş hızı1,931 km/s1,500 mph
MenzilOrtalama 2224 km - 1,200 deniz miliOrtalama 3707 km - 2,002 deniz mili
Maksimum irtifa15 km (50.000 feet)15 km (50.000 feet)
Maksimum mürettebat sayısı1F-16C için 1, F-16D için 2

F-35 ve SU-57 karşılaştırma

 F-35 Lightning IISu-57
Öncelikli FonksiyonuÇok amaçlı avcı savaş uçağıÇok amaçlı avcı savaş uçağı
Öncelikli üretici firmaLockheed MartinSukhoi
Güç sağlayıcıF135-PW-100 turbofan motorSaturn AL-41 ya da Saturn AL-31 motor
İtme gücü19.505 kg
Kanat açıklığı15.7 metre15 metre
Yakıt kapasitesi8.390 kg11.100 kg
Maksimum kalkış ağırlığı31.751 kg35,500 kg
Maksimum uçuş hızı1,931 km/s2600 km/s
Menzil2.224 km5500 km
Maksimum irtifa15 km (50.000 feet)
Maksimum mürettebat sayısı11

F-35 ve Eurofighter karşılaştırma

 F-35 Lightning IIEurofighter Typhoon
Öncelikli FonksiyonuÇok amaçlı avcı uçağıÇok amaçlı avcı uçağı
Öncelikli üretici firmaLockheed MartinEurofighter Jagdflugzeug GmbH
Güç sağlayıcıF135-PW-100 turbofan motorEurojet EJ200 motor
İtme gücü19.505 kg20233 lbf
Maksimum uçuş hızı1,931 km/s2100 km/s
Maksimum irtifa15 km (50.000 feet)16.764 metre - 55.000 ft
Menzil2224 km2.778 km
Maksimum kalkış ağırlığı31.751 kg23.500 kg
Kanat açıklığı15.7 metre10.95 metre
Maksimum mürettebat sayısı11

Lockheed Martin hakkında bilinmesi gerekenler

1995 yılında Lockheed Corporation şirketi ve Martin Marietta şirketi tarafıdan bir araya getirilmiştir. Amerikalı şirket Lockheed Martin havacılık ve savunma sanayii alanında çalışmalar yapmaktadır. CEO görevini 2013 yılından bu yana Marillyn Hewson yerine getirmektedir. Sadece savaş uçakları değil; füze savunma sistemleri, enerji sistemleri, hava taşıtları, denizcilik, eğitim, taşımacılık, siber güvenlik ve radar sistemleri gibi çok farklı alanlar da çalışmalar yapmaktadır.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here