Kara Delik

Yüz milyonlarca yıl boyunca her şey karanlıktı ve sonrasında devasa bir patlama oldu.

Bu patlamadan sonra ise ışıklar titremeye başladı, yıldızlar ve galaksiler aktif hale gelmeye başladı.

Bu esnada oluşan en parlak ışıklardan bir tanesinin kalbinde karanlık ve aç bir delik vardı.

Güneş’ten milyonlarca kat daha güçlü ve büyük olan bu kara delik Big Bang patlamasından 690 milyon yıl sonra yani evren daha bir bebekken bile oradaydı.

Eduardo Banados’un da dahil olduğu bir grup araştırmacı, bu kara deliğin varlığını rapor etti. Gökbilimciler kara deliğin evrenin ilk zamanlarında var olduğunu ortaya çıkarmak için kanıt arıyordu ve J1342+0928 adlı bu kara deliğin boyutu hepsini son derece şaşırttı.

Kara delikler, yer çekiminin oldukça yoğun olduğu noktalardır ve onlardan hiçbir şeyin kaçması mümkün değildir. Kayaların, gazların ve hatta ışığın bile kara deliklerden kaçış imkanı yoktur. Büyük kara deliklerin etrafında bir materyal yığılma diski adı verilen bir şeyin etrafında girdap hızında döner. Diskteki bu materyal saniyede binlerce mil döndürür, hareket ederken ısı kazanır ve tozların ya da gazların parçalarına çarpar. Bu çarpışma elbette ölüm anlamına gelir.

Materyal her ne kadar kara deliğe yakalandıktan sonra bir daha görülemeyecek olsa da evrene oldukça parlak bir ışık ve ısı şeklinde enerji bırakıyor. Hatta araştırmacılar bu ışık sayesinde kara deliğin şaşırtıcı kütlesini tespit edebildi.

kara-delik

Bu kara delik bize evren hakkında çok şey söyleyecek!

Bu kara deliğin nasıl bu kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar büyüdüğünü anlamak için elbette gökbilimcilerin teorik gökbilimciler ve astrofizikçiler ile bir takım kurması gerekiyor. Bu noktada evrim gibi büyük sorulara yanıt bulunması da oldukça önemli. Banados, bu kara delik sayesinde evrenin ilk dönemi hakkında pek çok ipucuna ulaşabileceklerini ifade ediyor.

Araştırmacılar ayrıca bu kara deliğin etrafında iyonize olmayan hidrojen keşfetti. Bu da 100 milyonlarca yıl boyunca evrenin karanlık kalmasına neden olan şey olarak görülüyor. Evren ikinci formuna geçmeye başladığında ise kara deliğin hala var olduğu düşünülüyor.

Bunun ne zaman ve nasıl gerçekleştiğinin evrenin ileriki aşamalarında yaşadığı evrimi açıklayabilmesi açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Banados, daha fazla nesne aramaya devam etmeleri ve deneyleri sürekli olarak tekrarlamaları gerektiğini de belirtiyor.

Neyse ki şu anda araştırmacıların elinde bu imkan mevcut. 2018 yılında Banados ve daha pek çok araştırmacı bu kara delik üzerinde keşif yapabilmek adına çeşitli teleskoplar kullanabilecek. Oldukça şanslı bir nesil olduğumuzu söyleyen Banados, evrendeki ilk galaksi ve kara delikleri incelemek için gereken teknolojiye sahip olduğumuzu ve bunun büyüleyici olduğunu belirtiyor.

Konu ile ilgili olarak daha önce hazırladığınız karanlık madde ve kara delik ilişkisi ile ilgili yazımıza bakabilir, uzay haberleri bölümünden güncel haberleri takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here