Evrende Yalnız Olabiliriz!

Yüzyıllardır evrende insanoğlunun yalnız yaşamadığı düşüncesine açıklık getiriliyor. Evrende yalnız olabiliriz düşüncesi, artık daha büyük olasılık.

kozmoz

Her zaman merak edilen bir konu olan evrende yalnız olup olmadığımız düşüncesi artık yerini devrediyor. Evrende yalnız olabiliriz ihtimali artık daha çok konuşuluyor.

Uzaylılar diye bir kavram aslında yok mu?

Geçen hafta bilim adamı Adam Frank, uzaylıların evrende olduğuna dair New York Times’da bir yazı yazmıştı. Teknolojik ilerlemelerle birlikte tüm durumlar göz önüne alındığında dünyada yaşayan tek uzaylıların bizler yani insanlık olduğu daha ön planda duruyor.

evrende yalnız olabiliriz

1961 yılında bilim adamı Frank Drake bugünkü dünyada uzaya kaç tane uçuş yapılacağını bile öngörmüştü. Son 55 yılda yapılan araştırmalar ile birlikte henüz uzaylıların olduğuna dair bir bilgiye rastlanamadı. Harekete geçenler için bizim anlayışımız ise dramatik bir şekilde arttı. Ve şimdi biliyoruz ki evrende sadece dünya yok. Evrenin ne kadar uçsuz bucaksız büyüklükte olduğunu ve kaç tane galaksinin ortasında yaşadığımızı bilerek yaşıyoruz. Evrende kaç tane yıldız olduğunu hesaplayabiliyoruz.

evrende yalnız olabiliriz

Bing Bang’den beri şimdiye kadar olan tüm yıldızları biliyor olmamız bile teknolojinin bu anlamda ne denli geliştiğinin bir kanıtı durumunda. Yüzyıllardır bulunmayan insanlardan farklı olan varlıkların aslında olmadığı da öngörülen diğer düşünceler arasında. Evrenin sonsuz boşluğu arasında yıllardır araştırmalar yapılması ve yaşama ilişkin tam anlamıyla etkili örnekler bulunamaması da evrende sadece insanların bulunmasının en önemli kanıtı haline geliyor.

Yıllardır uzaylılar üzerine yapılan araştırmalar henüz tam bir kesinlik kazanmamış olsa da uzaylıların evrende var olma ihtimalleri oldukça düşük bir ihtimal…

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here