Eski Apple Mühendisi FBI Tarafından Otonom Apple Car Bilgilerini Çalmakla Suçlanıyor!

Apple Carplay

Apple Car olarak gündeme gelen Apple’ın otonom araba projesi, yeniden gündeme geldi. Ancak bu defa farklı bir konu ile yeniden Apple’ın gizli otomobil projesi ismi ile karşı karşıya kalındı.

Eski bir Apple mühendisi FBI tarafından gözaltına alında ve iddia edilenlere göre bu mühendis, gizli Apple Car projesi ile ilgili detayları sızdırmak için Birleşik Devletler’den ayrılma üzereydi.

Eski Apple mühendisi Apple Car projesinin detayları çalmakla suçlanıyor!

Öncelikle kısa bir açıklama yapmak gerekirse, 2017 yılında bu yana birçok defa çeşitli iş ilanları ve sızıntı bilgiler ile gündeme gelen Apple’ın otonom yani sürücüsüz araç projesi, bir süredir ismi çok da anılmayan konu başlıkları arasında yer alıyordu. Daha sonrasında bu konu ile ilgili farklı bilgiler edinildiği ve doğrudan bir elektrikli araç üretimi değil, sadece otonom sürüş yazılımı geliştirildiği şeklinde ifadeler kendini gösterdi.

Uzun süredir de bu konuda yeni bilgilerle karşılaşılmıyor ve ismi gündeme gelmiyordu. Ta ki yeni yaşanan bu gelişmeye kadar…

Aralık 2015 ve Mayıs 2018 tarihleri arasında Apple mühendisi olarak görev yaptığı aktarılan Xiaolang Zhang, FBI tarafından gözaltına alındı. Aktarılan bilgilere göre Xiaolang Zhang, tam da Birleşik Devletler’i terk etmek üzere iken gözaltına alınmış oldu.

Apple Carplay

Kaydedilen detaylara göre Zhang, namı diğer gizli Apple Car projesi kapsamında görev alıyor ve devre kartı tasarımı ve testleri üzerine çalışmalar yapıyordu.

Bu süreçte elde ettiği bilgileri ise iddia edildiğine göre Guangzhou Xiaopeng Motors Technology şirketine bilgi sızdırdı.

Söz konusu bu şirket, daha çok Xpeng olarak biliniyor ve Alibaba ve Foxconn gibi şirketlerden ciddi anlamda yatırım almış durumda. Bununla birlikte 4 milyar dolar’lık bir hacim ifade ediliyor.

Yapılan suçlamalar ile birlikte istenen ceza ise 10 yıl hapis ve 250 bin dolar olarak kendini belli ediyor. Elbette ki şu an için kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. Bununla beraber Zhang tarafından hangi bilgilerin gizli bir şekilde sızdırıldığı veyahut somut bir şekilde bu konuda nasıl bir delil bulunduğu gibi detaylar, şu an için sadece FBI tarafından biliniyor gibi görünüyor.

Bu olayın ortaya çıkması ise firmanın güvenlik birimi tarafından yapılan analizlere dayanıyor. Belirli analizler ile şüpheli bir durum olduğuna kanaat ediliyor ve bu konuda aksiyon alınıyor. Şirketten ayırılırken ismi geçen mühendisin, laboratuvardan birtakım ekipmanları içeren ayrı bir kutu ile ayrıldığına dikkat çekiliyor.

Anlaşılan o ki her ne kadar uzun süredir gündeme gelmese de otonom sürüş yazılımı ve kapalı devre bir sistem için çalışmalar devam ettiriliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here