Birleşmiş milletlerin açık deniz üzerinde bulunan tek rüzgar çiftliği olan Block Island adlı rüzgar çiftliği aslında pilot bir proje. Avrupa ve Asya’da yer alan rüzgar çiftlikleri ile karşılaştırıldığında çok daha etkili ve büyük olan bu çiftlik sadece bir başlangıç. Enerjinin geleceği hususunda bu çiftlik büyük önem arz edecek.

Enerji Departmanı tarafından yapılan değerlendirmelere göre bu rüzgar çiftliğinin bulunduğu noktada 320,000 mil kareyi aşkın su bulunuyor ve eğer rüzgar çiftliğinden tam verim alınırsa 4,150 GW düzeyinde elektrik üretimi yapılabiliyor ki bu rakam oldukça yüksek. Zira 2012 yılında Birleşmiş Milletler’in tamamında kullanılan enerji kapasitesi 1,100 GW olarak hesaplanmıştı.

enerjinin-gelecegi

Enerjinin geleceği olarak adlandırılan proje: Block Island

Block Island projesi şimdiden enerjinin geleceği adı ile anılıyor. İşte proje hakkında merak edilen tüm detaylar!

Bu proje kapsamında türbinler doğrudan sürüş teknolojisi ile üretildi ve türbinlerde yer alan hareketli parçaların en az sayıda olması hedeflendi. Zira işlerin ters gidebileceği düşünüldü ve bunu engellemek adına da az parça tercih edildi. Söz konusu türbinler tamamen bağımsız olmaları adına dizayn edildi. Her bir makinenin okyanusta tek başına olduğu ancak birçok ofise de bağlı olduğu dile getirildi.

Dalgalara ve rüzgara karşı tamamen dayanıklı bir şekilde üretilen bu türbinler doğal afetlere karşı da direnç gösterebilecek. Özellikle Doğu Sahili’nde sık sık görülen kasırgalar için türbinlerin dayanıklı olması sağlandı. Bunun yanı sıra deprem gibi daha az görülen doğal afetler de göz önünde bulunduruldu.

enerjinin-gelecegi

Proje yayılmaya başlayacak!

Bu proje Birleşmiş Milletler’de yer alan enerji marketleri için büyük bir gelişme oldu diyebiliriz. Enerjinin geleceği hakkında yepyeni fikir ve düşüncelere yer verecek olan bu proje ile Amerika’nın birçok noktasındaki enerji ihtiyacı kolay bir şekilde karşılanabilecek ve aynı zamanda projenin yayılması halinde bu durum dünyanın birçok noktası için geçerli olacak.

Şimdilik sadece Doğu Sahili’nde enerji sağlayan bu rüzgar çiftliğinin yakın zamanda Batı Sahili’ne de yararı dokunacak gibi görünüyor. Sonrasında da tahmin edeceğiniz üzere tüm dünyaya yayılması planlanıyor. Bakalım gelecek bize neler getirecek?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here