e-mail-hatalari

Günlük hayatın büyük bir parçası haline gelen e-maillerde hitap şekli ve yazım kuralları oldukça önemlidir. Özellikle işle ilgili atılan e-maillerde bu duruma daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlerimizin çoğunu e-mail okumakla harcarken kullandığımız kelimeleri özenle seçmemiz ayrıca karşımızdakinden de istediğimiz cevabı alabileceğimiz anlamına gelecektir. İşte bu kelimeleri kullanmaktan kaçarak yaptığımız e-mail hataları için bir çözüm üretebiliriz!

Sadece

“Sadece size gönderdiğim kopyaların düzenlemesini yapıp yapmadığını kontrol etmek istemiştim.” cümlesi yerine “Size gönderdiğim kopyaların düzenlemelerini yaptınız mı? İlgili belgelerin bugün içinde elimde olması gerekiyor.” cümlesi ne istediğinizi karşı tarafa belli etmeniz için etkili olacaktır.

gunluk-hayatta-sik-sik-yaptigimiz-e-mail-hatalari

Muhtemelen

“İstediğiniz belgeleri muhtemelen gün sonunda teslim etmiş olurum.” cümlesi en fazla yapılan e-mail hataları arasındadır. İşi garantiye almak ve karşıdakini mağdur bırakmamak için “Bugün belgeleri tamamlamak için daha fazla bilgiye ihtiyacım var bu nedenle yarın sabah teslimi yaparım.” Cümlesini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Çalışmak

“Gönderdiğiniz makaleyi düzenlemeye çalışacağım.” yerine karşıdan yardım istediğinizi belirten bir cümle olarak “Makaleyi düzenleyeceğim ancak birkaç soru için 5 dakikanızı ayırır mısınız?” sorusunu kullanabilirsiniz.

Belki

“Belki de başladığımız proje hakkında bir toplantı yapmalıyız.” yerine “Yeni projemiz hakkında 20 dakika sonra bir toplantı yapacağız.” cümlesi daha kararlı ve resmi bir e-mail olabilir.

İşte bu küçük kelimeleri ortadan kaldırarak cümlelerin çok daha resmi ve güçlü bir izlenim bırakmasını sağlayabilirsiniz. E-mail hataları ortadan kalktığı sürece hem kendinizi daha iyi ifade edebilir hem de karşınızdakine istediğiniz şeyi net olarak aktarabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here