En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Telefon radyasyon araştırmaları ile ilgili önemli bir analiz yayınlandı. Buna göre en çok radyasyon yayan telefon modelleri de listelenmiş oldu. En çok radyasyon yayan akıllı telefon modelleri listesinin ilk 10 sırasında, neredeyse tek bir akıllı telefon üreticisinin cihazlarını görmek mümkün oluyor.

En çok radyasyon yayan telefonlar!

En çok radyasyon yayan telefonlar
Telefonların radyasyon değerli üzerindeki araştırmaları yapan ve listeyi yayınlayan Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi’nin çalışmaları, uzun yıllardır devam ediyor. Güncel listesi ile birlikte de kullanıcılar için önemli bir kıstas meydana gelmiş oldu. Her ne kadar “Cep telefonu radyasyonu zararlı mı?” sorusu ile ilgili farklı sonuçlar ortaya çıkartan çalışmalar yapılıyor olsa da bu defa telefonlar, belirli enerji yayma hızları baz alınmış.

Bu kıstasa göre 0.60w değerinin üzerinde yayılım yapan akıllı telefonlar, insan sağlığı için zararlı olabilecek ve kanser riski oluşturabilecek potansiyeli barındırıyor anlamını taşıyor. Listedeki akıllı telefonların radyasyon değerleri ise, bu 0.60 watt barajının ciddi anlamda üstünde yer alıyor. Buna göre en çok radyasyon yayan telefon listesi şu şekilde:

  1. OnePlus 5T
  2. Huawei Mate 9
  3. Nokia Lumia 630
  4. Huawei P9 Plus
  5. Huawei GX8
  6. Huawei P9
  7. Huawei Nova Plus
  8. OnePlus 5
  9. Huawei P9 Lite
  10. iPhone 7

Listede yer alan akıllı telefon modellerinin detaylarına da tek tek değinmekte fayda var. Her ne kadar ilk 10 sıranın 6 cihazı Huawei markasını taşıyor olsa da listede Apple’ın iPhone 7 modeli de dikkatleri üzerine toplamış oldu.

OnePlus 5T

OnePlus 5T

Çinli OnePlus markasının en güncel modeli OnePlus 5T, 1,68w değeri ile en çok radyasyon yayan telefon olma unvanına sahip olmuş. Bu unvan ile OnePlus, iyi bir izlenim bırakmamış oldu

Huawei Mate 9

Huawei Mate 9

Bir diğer Çinli firma Huawei markasının Mate 9 modeli, 1,64w değeri ile en çok radyasyon yayan cep telefonu listesinde ikinci sırada yer alıyor. Ne yazık ki listenin geri kalanında da çok fazla Huawei modeli bulunuyor.

Nokia Lumia 630

Nokia Lumia 630

Her ne kadar Lumia serisi sona ermiş olsa da halen daha piyasada bulmak mümkün. Listenin üçüncü sırasında da 1,51w değeri ile Lumia 630 modeli yer alıyor. İlk 10 listesinde sadece tek bir Nokia markasını taşıyan akıllı telefon bulunuyor.

Huawei P9 Plus

Huawei P9 Plus

Bir diğer Huawei modeli olan P9 Plus ise 1,48w değeri ile listede kendine yer bulmuş oldu.

Huawei GX8

Huawei GX8

Huawei markasını taşıyan GX8 modeli ise 1,44w değerine sahip. Bu değer ile birlikte listenin beşinci sırasında yer alıyor.

Huawei P9

Huawei P9

P9 Plus ile birlikte listede P9 modelini de görmek mümkün. 1,43w değeri ile ilk 10’da yer alan bir diğer Huawei modeli, P9 oluyor.

Huawei Nova Plus

Huawei Nova Plus

Nova Plus modeli ise 1,41w değeri ile listenin yedinci sırasında kendine yer buluyor.

OnePlus 5

OnePlus 5

OnePlus markasının 5T ile birlikte listede yer alan diğer modeli, 1,39w ile OnePlus 5 oluyor. Art arda tanıtılan 5 ve 5T modellerinin listede yer alması da dikkat çeken detaylardan oldu.

Huawei P9 Lite

Huawei P9 Lite

Listedeki son Huawei modeli ise P9 Lite oluyor. 1,38w ile listedeki son model olan P9 Lite, aynı zamanda tüm P9 ailesinin en çok radyasyon yayan cihazlar arasında yer almasına vesile oluyor.

iPhone 7

iPhone 7

Listenin son sırasında yer alan model ise Apple’ın geçtiğimiz yıl duyurulan iPhone 7 modeli oldu. iPhone 7 1,38w değeri ile radyasyon yayan cihazlar arasında onuncu sırada kendine yer buldu. Aslında yayınlanan bu liste ile beraber, akıllardaki “Cep telefonu radyasyon yayar mı?” sorusu da net bir şekilde cevaplanmış durumda. Şu an için aynı kuruluştan en az radyasyon yayan telefonlar ile ilgili bir bilgi mevcut değil.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here