Elon Musk'ın Hyperloop Projesi

Tesla, Spacex, Boring Company ve Openal’ın CEO’su olan Elon Musk, 20 Temmuz’da New York ve Washington arasına hyperloop tünel inşa etmek istediğini tweet ile açıklamıştı. Bu açıklaması ile beraber tüm dünya genelinde oluşturduğu ilgiden sonra, edinilen bilgilere göre çalışmalar hız kesmeden sürüyor!

Hyperloop projesi gerçek oluyor!

Hatırlatmak gerekirse Hızyuvar olarak dilimize çevrilebilecek olan hyperloop projesi, yeni nesil bir rayötesi sistem teknolojisi ile geliştirilmekte olan, üst düzey hızlı bir ulaşım aracı olarak biliniyor.

Ünlü girişimci Elon Musk, yalnızca sıkıştırılmış hava sayesinde yüksek hızlara ulaşan ve insan taşıyabilen hyperloop’u değil, aynı zamanda tüm ultra hızlı geçiş sistemlerini de kendi kurmak istediğini Bloomberg ile yaptığı röportaj kapsamında dile getirdi.

Elon Musk'ın Hyperloop Projesi

Şimdiye kadarki yapılan çalışmalarda da Boring Company, kısa süre önce Los Angels’daki tünellerin ilk kısmını tamamlamış oldu. 125 mph yan, yaklaşık 201 km/s ile yüksek hızda hareket eden bu araçlar, trafikten kaçınmak için iyi bir yol olarak gösterilmeye başlandı bile! Şu an Musk, tüneldeki araçların yolcu taşıma bölmesinin daha yüksek hızda gitmesini amaçlıyor.

Hyperloop’un ilk testleri yapılmaya başladı!

Dünyadaki ilk hyperloop’unu inşa ederek vizyonunu gerçekleştirmek isteyen milyarder, çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Şu an deneme aşamasında olan Hyperloop One, Nevada Çölü’nde 192 mph yani 310 km/s hızda teste tabi tutuldu. Şu an için denemelerin olumlu seyrettiğini de söylemek, mümkün gibi görünüyor.

Elon Musk’ın bu girişimi, yeni bir endüstri alanı için büyük bir gelişme. Fakat eleştirmenler Musk’ın bu projesini, sadece yüksek hızlı bir demiryolu sistemi olarak görüyor. İlerleyen dönemlerde, sektördeki dengeleri nasıl etkileyeceği ile ilgili tartışmalar da hız kesmeden artacak gibi görünüyor.

Elon Musk, yeni fikirler üretmekte ve bunları hayata geçirmekte iyi bir üne sahip. ABD’nin Doğu kıyılarında yüzlerce millik tünel kazmak, Mars’ta koloni kurma fikri kadar parlak olmasa da bu gidişle Musk’ın diğer projesinin de çok uzak olmadığını söylemek mümkün.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here