elon-musk

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk’ın dünyaya ve evrene karşı son derece ilginç bir bakış açısı var. Geçtiğimiz Cuma günü Elon Musk, insanları dünyanın pek çok noktasına 30 dakika içerisinde götürebilecek olan bir roketin planlarını paylaştı. Söyledikleri belki delice belki de inanılmaz derecede zekice ancak pek çok kişi her ikisinin de olduğunu düşünüyor. Ne olursa olsun Musk’ın fikirleri kesinlikle dinlemeye değer. İşte tüm o çılgınca fikirler!

Elon Musk 2024’e kadar insanları Mars’a göndermeyi planlıyor!

2016 yılının Haziran ayında Mars’a insanların tamamen güvenebileceği kargo uçuşları yapmayı planladıklarını ifade eden dünyaca ünlü CEO, Dünya ve Mars’ın yörünge buluşmasının her 26 ayda bir olduğunu ve bu nedenle 2018 ile 2020 yıllarında da uçuşların olacağını belirtiyor. İşlerin yolunda gitmesi durumunda 2024 yılında da bir uçuş olacağını ekliyor.

Mars hükümeti için görüşlerini paylaştı!

Bir konferansta “Bence Mars hükümetinin temsil eden değil, doğrudan demokratik olması gerekir.” sözlerini sarf eden Musk, bu şekilde insanların doğrudan olaylar üzerine oy kullanabileceğini iddia ediyor. Aynı zamanda demokrasi potansiyeli azaldığı için bunun daha doğru olacağını savunuyor.

elon-musk

Mars’ta gelişen bir şehrin var olmasını istiyor!

Elon Musk bir konuşmasında Mars gezegeninde demir dökümhanelerinden pizza dükkanlarına kadar her şeyin olmasını istediğini söyledi. Yani ünlü CEO sadece Mars’ın içinde yaşayacak olan insanlar ile ilgilenmiyor aynı zamanda burada gelişen bir şehrin olmasını arzuluyor.

Mars’a yolculuk yapan kişilerin ölüme hazırlıklı olmasını söylüyor!

Elon Musk’a göre Mars yolculuğu son derece tehlikeli olacak. Dolayısıyla ölüm riski oldukça fazla olacak ve bundan bir kurtuluş yolu da yok. Eğri oturup doğru konuşalım, Musk gerçekten de haklı. Riskleri bu şekilde belirtiyor olması ise samimiyetini yansıtıyor diyebiliriz.

Mars ilginizi çekmiyorsa Dünya’da da SpaceX roketi ile seyahat etmek mümkün!

Geçtiğimiz Cuma günü Avustralya’da düzenlenmiş olan Uluslararası Uzay Kongresi’nde konuşan Musk, insanların uzak mesafeli geziler olarak adlandırdığı yolculukların SpaceX roketleri sayesinde yarım saatten daha kısa bir süre içerisinde tamamlanabileceğini iddia etti.

Musk, riske girip Mars’a yolculuk yapacak kişilere uzayda ölmenin kötü bir şey olmadığını söylüyor!

Geçen yıl Musk bir konuşmasında “Eğer ölmek için bir yer seçmek istiyorsanız Mars gezegeni hiç de kötü bir seçim değil.” demişti. Kulağa ilk başta delice geliyor olsa da aslında çılgın CEO’nun sıra dışı fikirleri gerçekten de iki kez düşünülmeli!

elon-musk

Musk, insanları otonom araç kullanmaktan alıkoyan şeyin aslında onları öldüren şey olduğuna inanıyor!

Geçtiğimiz yıl Tesla kazalarının medyada fazlaca eleştirilmesi sonucunda açıklama yapan Elon Musk, manuel araçlarda her yıl milyonlarca insanın öldüğünü ve otonom araçlarda kaza oranının daha düşük olduğunu ifade etmişti. Ayrıca “Bir makalede otonom araçların kullanılmaması gerektiği yazarsa bu insanları öldürmek anlamına gelecektir.” sözlerini kullanmıştı. Bunun yanı sıra bir asansör firmasının asansörde sıkışan insanların sorumluluğunu almamasını örnek göstererek Tesla’nın da bu kazalarda sorumluluk almayacağını söylemişti.

Musk, insanların başka bir uygarlığın video oyununda olup olmadığını sık sık düşünmüş!

Bugüne dek pek çok kez bir simülasyonda yaşayıp yaşamadığımızı düşündüğünü söyleyen Musk, eğlenceli bir dille bunu aştığını itiraf etmişti. Ancak aslında bir tür simülasyonda yaşamamız gerektiğine inandığını zira işlerin gerçekten kötüye gidebileceğini de belirtmişti. “Eğer medeniyet ilerlemeyi durdurursa medeniyeti tamamen ortadan kaldırabilecek bazı olaylar yaşanabilir.” sözleri ile de bu düşüncesini desteklemişti.

elon-musk

Musk, insanların birer Cyborg olduğunu düşünüyor!

E-posta ya da dijital bir varlık sahibi olmanın bizlere cyborg gibi süper güçler verdiğini düşünen Tesla CEO’su Elon Musk, şu anda herhangi bir internet kullanıcısının ABD başkanının 20 yıl önceki güçlerinden daha fazlasına sahip olduğunu söylüyor. “Artık herhangi bir soruyu anında cevaplayabilir, her yerde video konferanslar verebilir ve milyonlarca insana aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. Bu güçle inanılmaz şeyler yapabilirsiniz.” Sözleri ile Musk gerçekten de şu anda sahip olduğumuz süper güçlerimizi bize hatırlatmış oldu.

Yapay zeka en büyük varoluş tehdidi olabilir!

Yapay zekanın büyük işler başardığını kabullenen Musk, yine de yapay zeka konusunda son derece dikkatli olmamız gerektiğini savunuyor. Hatta yapay zekanın kontrolü için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde gözetimlerin yapılması gerektiğine inanıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here