Elon Musk

Gelecekteki Tesla’ların seviye 5 özerk sürüş için gerekli donanıma sahip olacağının duyurulması ardından CEO Elon Musk yöneltilen soruları yanıtladı. Gelecek sorulardan biri elbette belliydi: “Otonom araçların kaza yapması durumunda sorumlu Tesla mı olacaktı?” özellikle Volvo’nun da planladığı gibi müşterilere tazminat ödenecek miydi? Bu soruya Musk’ın verdiği yanıt ise sistemin kendisinden doğan bir problem olmadığı sürece bunun gerçekleşmeyeceği oldu.

Elon Musk kaza yapan kullanıcıya oldukça kızgın!

Musk, kaza yapan aracın kullanıcının sigortasına bağlı bir durum olduğunu düşünüyor. Kendi tasarımlarında bir hata olmadığını vurgulayan Musk, bir sorun olduğu takdirde bunu üstlenebileceklerini de ekliyor. Her yıl trafik kazası nedeni ile 1.2 milyon insanın hayatını kaybediyor olduğuna değinen Musk, Tesla kaza haberinin basında bu kadar fazla yer almasından rahatsız olduğunu da söylüyor. Son olarak da yayınlanan bu haberler sonrasında insanların otonom araçlardan korkmaya başladıklarını sözlerine ekliyor.

elon-musk

Her ne kadar teknoloji insanlardan daha güvenli bir şekilde araba kullanabilecek de olsa bu tür kazaların yaşanması normal sayılabilir. Bu konuda Elon Musk’ın bu kadar üstüne gidilmesi ve ünlü CEO’nun bu denli kızgın olması da şaşılacak bir durum değil. Her ne kadar üretilen araçlar Tesla adı altında üretiliyor olsa da bir noktadan sonra sorumluluk firmadan çıkıp kullanıcının yükümlülüğüne girecektir. Ancak yine de bu konuda Elon Musk’ın verdiği yanıt biraz belirsiz bulundu ve bu belirsizliğin giderilmesi gerektiği düşünülüyor. Aksi takdirde otonom sistemler insanların güvenini kaybedebilir.

Paylaş
Merve Öziş
2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yaptı. Son olarak ise özellikle Teknoloji ve Bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.