mars-ta-koloni-kurma

Elon Musk Mars’ta koloni kurma planları hakkında bugüne kadar son derece konuşkandı ve 27 Eylül tarihinde kızıl gezegene insanları yerleştirmek için gerekli olan teknoloji ve araçlar hakkında bir konuşma gerçekleştirecek. 2014 yılında Aeon Dergisi’ne konuşan Musk, insanlığın varlığını korumak adına başka gezegenlere yerleşmenin etkili olacağını söylemişti.

Hatırlayacağınız üzere SpaceX firması Falcon 9 roketinin başarısızlığı ardından gündemde büyük yer edinmişti. Ancak bu olay Elon Musk’ın Mars kolonileri hakkındaki konuşmalarını etkilemeyecek gibi görünüyor. Bu  zamana kadar Musk’ın söyledikleri internette ve basında farklı yansıtılmış olsa da yakın zamanda ünlü CEO’nun bu konudaki gerçek düşünceleri ortaya çıkacak.

mars-ta-koloni-kurma

Mars’ta koloni kurma planları tüm hızıyla devam ediyor!

Elon Musk’ın Mars planları iki ana unsur üzerinde birleşiyor: oldukça güçlü bir roket ve insanlarla kargoları taşıyacak olan dev uzay gemisi. Musk’a göre söz konusu roket dev uzay gemisini ateşleyecek ve böylece Dünya’dan Mars’a doğru bir yolculuk başlayacak. Elbette şu an için bu araçlar hakkında pek fazla şey bilmiyoruz ancak yıllar içerisinde Musk’ın tüm detayları vermesi bekleniyor.

Mars’ta koloni kurma planlarında önemli rol üstlenen ultra güçlü roketi SpaceX inşa etmek istiyor. Söz konusu roket, 100 ton yüklenmiş uzay gemisini ateşleyerek Mars yüzeyine gönderebilecek. Elbette bu şekilde Mars’a tek bir seferde herkesi götürmek mümkün olmayacak ve bunun için çok daha büyük bir rokete ihtiyaç duyulacak.

Uzay gemisinden bahsedecek olursak; bu devasa uzay gemisi Mars yolculuğunda büyük önem ifade edecek. Bu gemide yolculuk yapacak olan insanların kas ve kemik yoğunluğunu en aza indirgemek için de yapılan çalışmalar sürüyor.

mars-ta-koloni-kurma

2024 yılında ilk yolculuğun yapılması planlanıyor!

Elon Musk, Mars’ta koloni kurma planlarının ilk aşaması için 2024 yılını gösteriyor. Henüz dev uzay gemisinin Mars yüzeyine nasıl iniş yapacağı bilinmiyor olsa da SpaceX’in bu noktada Falcon 9 roketinde uyguladığı tekniği tercih etmesi bekleniyor. Zira firma NASA’nın tekniklerine kesinlikle güvenmiyor.

Ayrıca Bakınız: Dikkat Çeken 4 NASA Projesi

Mars’ta yaşam konusunda kafalardaki sorular elbette çok fazla ancak zaman içerisinde tüm soruların yanıt bulması bekleniyor. Kızıl gezegene nasıl gidileceği, orada nasıl bir habitat kurulacağı ve diğer tüm ayrıntılar için elbette çok erken. Bakalım Elon Musk heyecanla beklenen konuşmasında neler söyleyecek?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here