Elektrikli Otomobillerin Kar ile İmtihanı!

Her geçen gün elektrik otomobil modelleri bir yenisi ile gündeme gelir. Lakin, karla kaplı yollar ve olumsuz hava koşularında durumu ne olacak?

Elektrikli Otomobil

Günümüzde en büyük otomotiv devi isimler bile, ciddi anlamda yatırımlarını elektrikli otomobil tarafına kaydırmaya başlamış durumda. Öte yandan, başta Tesla olmak üzere birçok farklı isim, elektrikli otomobil ürünleri ile tüketicilerin karşısına çıkıyor ve ciddi miktarlarda sipariş alıyor. Peki, günümüz dünyasında ülkemizdeki hava koşulları ile birlikte, elektrikli otomobil içinde bulunduğumuz yüzyıl için ne kadar geçerli?

Elektrikli otomobillerin olumsuz hava koşullarına tepkisi!

Elektrikli Otomobil

Öncelikle belirtmek gerekirse elektrikli otomobillerin, içten yanmalı motorlara sahip otomobillerlerden hem dayanıklılık hem de aerodinamik açıdan eksiği yok, fazlası var. Tabii, bir benzin deposu yerine dev bir batarya taşıdığını düşünmeyecek olursak…

Bilindiği gibi yoğun kar yağışı ile birlikte, başta İstanbul olmak üzere birçok farklı şehirlerdeki ulaşımın ne derece zor durumda gerçekleştirildiği ve kimi zaman gerçekleştirilemediğine ilişkin örneklerle karşılaşılıyor. İşte tam da bu ortamda, içten yanmalı bir otomobil ve ağır vasıta yerine, elektrikli motora sahip bir aracın yollarda olduğu düşünüldüğünde, aslında ne derece zorlu bir durumla karşılaşılacağı su götürmez bir gerçek.

Termometrelerin 0’ın çok çok altında kalması, sıkışık trafikte ve yoğun soğuk altında saatler süren bekleme, kimi zaman ihtiyaç duyulan büyük çekiş gücü…

İşte bu etmenler, elektrikli otomobillerin en büyük imtihanı olacak.

Aşırı düşük sıcaklık değerleri, bataryaların en büyük düşmanı, keza aşırı yüksek sıcaklıklar da… Aniden motor gücünün kesilmesi, sıvı yakıta nazaran elektriğin her koşulda iletilememesi, uzun süre açık kalan elektronik aksamların bataryayı dipe çekmesi, karlı yollardaki sürüş zorluklarının kullanılabilir menzili dip seviyelere sürüklemesi ve çok daha fazla olumsuz etki, ne yazık ki şu anki elektrikli motor taşıyan araçların en büyük sorunları anlamına geliyor.

Üstelik bu olumsuz hava şartlarının oluşturduğu ulaşım zorlukları, sadece ülkemiz için de geçerli değil. Dünyanın birçok farklı bölgesinde, benzer durumların yaşandığına tanıklık etmek mümkün.

Şöyle bir toplarlayacak olursak, tek şarjla 300 km’lik kat edilebilecek yolların vaadi, birçok sürüş yeteneğini ve konforunu artıracak teknoloji, sadece fuar alanlarında ve optimum yol ve hava şartlarında etkileyici bir profil çizerken, bir de o araçları karla kaplı yollarda saatler geçirmek zorunda kalırken yorumlamak gerekiyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here