Ekran Üzerinden Parmak İzi Okuma Teknolojisi 2017’de Akıllı Telefonlarda Olacak!

Ekran üzerinden parmak izi okuma teknolojisi, 2017 yılında duyurulacak kimi akıllı telefonlar ile birlikte günlük kullanıma geçecek! İşte detaylar!

Ekran Üzerinden Parmak İzi Okuma

Hiç şüphe yok ki iPhone 5s modelinden bu yana parmak izi okuyucu sensör kullanımı, akıllı telefon sektörünün olmazsa olmazları arasında yer almaya başladı. Şimdi de akıllı telefon tasarımlarının çok daha başka bir hal alma yolunda ilerlemesi, parmak izi sensörün konumlandırmasıyla ilgili yeniliklerin gereksinimlerini de ortaya çıkardı. Bu gereksinimlerden olan ekran üzerinden parmak izi okuma teknolojisi de gelen bilgilere göre 2017 yılında duyurulacak bazı akıllı telefon modelleri ile birlikte günlük kullanıma geçmiş ve yenilenen akıllı telefon tasarım standartlarına ayak uydurmuş olacak.

Ekrana dahil parmak izi okuyucu sensörlerin kullanımı bu yıl başlıyor!

CrucialTec isimli parmak izi okuyucu modül üretici firmanın onayladığı bilgilere göre; 2017 yılındaki bazı akıllı telefon modelleri, ekran üstünden parmak izi okuma teknolojisini kullanmaya başlacak.

ekrana dahil parmak izi okuyucu
CrucialTec firmasının ekrana dahil edilen parmak izi okuyucu modülü

Her ne kadar firma, bu teknolojisini kullanılacağını söylese de hangi modellerin öncü olacağına ilişkin herhangi bir ipucu vermeyi tercih etmedi. Bu noktada daha önce Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ile birlikte parmak izi okuyucusunu ekran üzerine dahil edeceği ve ilk modeller olacağı bekleniyordu. Lakin ortaya çıkan sızıntı görseller de Samsung’un bu yıl ekran üzerine değil de parmak izi okucu sensörü, cihazın arkasına almayı tercih ettiği anlaşılmış oldu.

Durumun böyle olması da beklentileri Apple ve iPhone 8 cephesine çevirmiş oldu. Zira kısa bir süre önce de Apple’ın iPhone 8 ile birlikte home tuşunu kaldıracağı ve ekran üzerinde parmak izi okuyucu konumlandırmasına geçiş yapacağı söylenmişti. Ekran-kasa oranındaki iyileştirmeler ve ön yüzeyin tamamıyla ekrandan oluşmasına doğru giden yeni akıllı telefon tasarım anlayışında, hiç şüphe yok ki bu derece popüler bir kullanım sunan parmak izi okuyucu için en uygun yer, ekran üzerinde olacaktır. Öyle görünüyor ki ilk örnek de Apple tarafından gelecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here