Edward Snowden

NSA skandalı ile en önemli isimler arasında yer almaya başlayan Edward Snowden, Google’ın yeni Google Allo isimli servisi hakkında uyarıda bulunda. Google Allo hakkında çok sert yorum yapan Edward Snowden, kullanıcıların bir süre Google Allo kullanmaması gerektiğini söyledi.

Edward Snowden: Google Allo kullanmayın!

Edward Snowden Google Allo

Edward Snowden tarafından yapılan açıklamaya göre Google Allo, şu an uçtan uca şifreleme özelliğini varsayılan olarak kapalı konumda tutuyor. Yani Google Allo kullanıcıların varsayılan mesajlaşma protokolü, şifresiz olarak sağlanıyor.

Google’ın Allo konusunda böyle bir yol izlemesine dikkat çeken Edward Snowden, Google Allo kullanıcılarının mesajlarının takip edilebilir olduğunu, dolayısıyla uçtan uca şifreleme varsayılan olarak açık hale getirilene kadar Google Allo kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Edward Snowden tarafından yapılan bu açıklamadan sonra, ciddi anlamda Google’ın neden Allo için uçtan uca şifrelemeyi varsayılan olarak kapalı sunduğu merak konusu oldu. Önümüzdeki günlerde Google Allo için bir güncelleme gelerek, uçtan uca şifreli mesaj sistemi varsayılan olarak aktif hale getirilebilir. Bilindiği gibi kısa bir süre önce WhatsApp’da uçtan uca şifreleme protokolüne geçiş yapmıştı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here