E-ink Ekran Nedir?

Özellikle e-kitap okuyucular ile öne çıkan e-ink ekran teknoloji tam olarak nedir? İşte e-ink ekran nedir? sorusunun cevabı!

E-ink Ekran

E-kitap okuyucular ile popüler bir hal almaya başlayan e-ink ekran teknolojisi, dolayısıyla çok da konuşulan tabirler arasında yer almaya başladı. Peki, e-ink ekran nedir?

E-ink ekran teknolojisi!

Kısaca e-ink ekran nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse e-ink ekran, elektronik veya dijital mürekkep anlamına gelen bir kısaltma olarak kullanılmaktadır.

E-ink ekran teknolojisinin temeline değinmek gerekirse ilk olarak 1997 yılında dijital kağıt sıfatı taşıması amacıyla geliştirilmeye başlanmıştır.

E-ink Ekran

E-ink ekran nedir? Sorusundan sonra, e-ink ekran nasıl çalışır? Sorusuna geçmek gerekirse e-ink ekran teknolojisi; pozitif yüklü beyaz renk pigmentler ile siyah renk pigmentlerine elektrik verme yoluyla görüntü oluşturma tekniğini kullanmaktadır. Beyaz pigmentler pozitif yük iken, siyah renk negatif yük konumundadır.

E-ink ekran özellikleri!

Belirtildiği gibi e-ink ekran teknolojisi, temel olarak dijital veya elektronik kağıt olma yolunda geliştirilmeye başlanmıştır. Bu temel doğrultusunda e-ink ekran ile oluşturulan harfler, gerçek bir kağıt üzerindeki harflere ve rakamlara en yakın benzerliği sunmayı amaçlar.

E-ink Ekran

Ayrıca Bakınız: Dijital Detoks Nedir?

Öte yandan e-ink ekran; IPS, OLED, AMOLED ve LCD panellere nazaran, okuma sırasında gerçek kitap etkisini en çok yansıtan teknoloji olma potansiyeline sahiptir.

Enerji verimliliği noktasında da büyük bir avantaja sahip olan e-ink ekran teknolojisi, tüm bu sebeplerden dolayı e-kitap okuyucularının bir numaralı ekran tercihi arasında yer almaktadır.

Öte yandan e-ink ekran teknolojisi, diğer mobil cihazlarda da kullanımı için çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.