Haber Tekno Sosyal Medya

E-ink Ekran Nedir? & E-ink Display

E-ink Ekran

Haberler

E-ink Ekran Nedir? & E-ink Display

Özellikle e-kitap okuyucular ile öne çıkan e-ink ekran teknoloji tam olarak nedir? İşte e-ink ekran nedir? sorusunun cevabı!

E-kitap okuyucular ile popüler bir hal almaya başlayan e-ink ekran teknolojisi, dolayısıyla çok da konuşulan tabirler arasında yer almaya başladı. Peki, e-ink ekran nedir?

E-ink ekran teknolojisi!

Kısaca e-ink ekran nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse e-ink ekran, elektronik veya dijital mürekkep anlamına gelen bir kısaltma olarak kullanılmaktadır.

E-ink ekran teknolojisinin temeline değinmek gerekirse ilk olarak 1997 yılında dijital kağıt sıfatı taşıması amacıyla geliştirilmeye başlanmıştır.

E-ink Ekran

E-ink ekran nedir? Sorusundan sonra, e-ink ekran nasıl çalışır? Sorusuna geçmek gerekirse e-ink ekran teknolojisi; pozitif yüklü beyaz renk pigmentler ile siyah renk pigmentlerine elektrik verme yoluyla görüntü oluşturma tekniğini kullanmaktadır. Beyaz pigmentler pozitif yük iken, siyah renk negatif yük konumundadır.

E-ink ekran özellikleri!

Belirtildiği gibi e-ink ekran teknolojisi, temel olarak dijital veya elektronik kağıt olma yolunda geliştirilmeye başlanmıştır. Bu temel doğrultusunda e-ink ekran ile oluşturulan harfler, gerçek bir kağıt üzerindeki harflere ve rakamlara en yakın benzerliği sunmayı amaçlar.

E-ink Ekran

Öte yandan e-ink ekran; IPS, OLED, AMOLED ve LCD panellere nazaran, okuma sırasında gerçek kitap etkisini en çok yansıtan teknoloji olma potansiyeline sahiptir.

Enerji verimliliği noktasında da büyük bir avantaja sahip olan e-ink ekran teknolojisi, tüm bu sebeplerden dolayı e-kitap okuyucularının bir numaralı ekran tercihi arasında yer almaktadır.

Öte yandan e-ink ekran teknolojisi, diğer mobil cihazlarda da kullanımı için çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

Üste çık