Kuantum programlama firması olan D-Wave, 2000 qubit kapasitesinde olan dünyanın en büyük kuantum çipini duyurdu. Bu kapasite hali hazırda kullanılan en büyük sistemin sahip olduğu kapasitenin iki katına denk geliyor ki bu son derece büyük bir gelişim.

Gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanan bu kuantum çipi, eğer beklenen etkiyi gösterebilirse D-Wave’in kuatum programlama sektöründeki yerini kuvvetlendirecek ve firmaya büyük bir katkı sağlayacak. Firmanın yöneticilerinden olan Colin Williams, bu yeni çipin sadece daha büyük değil aynı zamanda birçok şekilde geliştirilebilir olduğunu da ifade ediyor.

kuantum-cipi

Kuantum çipi üretiminde fikir ayrılıkları mevcut!

Kanadalı firmanın programlanan çipleri genellikle bilinen bir süreçten geçerek üretiliyor. Bu süreç kuantum birleştirme ve tekrar ayrıştırma işleminden meydana geliyor. Bu süreç kuantum bilgisayarı yapmak için en iyi yol olarak adlandırılıyor ve Williams diğer yaklaşımların çok teorik olduğunu vurguluyor.

D-Wave her ne kadar böyle düşünse de bazı bilim insanları söz konusu sürecin faydalarının henüz kanıtlanmamış olduğunu düşünüyor. Yapılan çalışmalarda makinelerin geleneksel bilgisayarlardan daha hızlı olmadığının görülmesi de bu anlamda onları etkilemiş olabilir. Ancak istedikleri tek şey üretilen kuantum çipinin daha hızlı ve işlevsel olduğuna dair bir kanıt.

Şimdilik birçok bilim insanı dünyanın en büyük kuantum çipi hakkında çelişkili düşüncelere sahip ve bu nedenle çip fazla tercih edilmiyor. Bakalım ilerleyen günlerde söz konusu çip hakkında ilerlemeler kaydedilebilecek mi ve bilim insanları çipi satın almaya başlayacak mı?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here