Dünya Boyutunda Yeni Yaşanabilir Gezegen Keşfedildi!

11 ışık yılı uzaklıkta Ross 128 b adlı yeni bir gezegen keşfedildi. Bu keşfin en önemli noktası ise yeni bir yaşanabilir gezegen keşfedilmiş olması!

yasanabilir-gezegen

Gökbilimciler Güneş’ten 11 ışık yılı uzaklıktaki kırmızı cüce yıldızının yörüngesinde Dünya’dan % 35 oranında daha büyük olan bir gezegen keşfetti. Ross 128 b adı verilen bu gezegen, küçük ve donuk bir yıldızın yaşanabilir bölgesinde yer alıyor. Araştırmalara göre gezegenin yüzey sıcaklığı -60 ila 20 derece arasında. Bu da onu yaşanabilir gezegen kategorisine sokmayı başarıyor.

Ross 128 b yaşanabilir gezegen kategorisinde mi?

Potansiyel olarak bu gezegenin, Dünya üzerindeki suya bakıldığında, Dünya’dan sonra yüzeyinde en fazla su bulunduran gezegen olduğunu söyleyemeyiz. Zira bu unvan şu anda Dünya’dan 4.3 ışık yılı uzakta olan ve Güneş’e en yakın yıldız sistemine yer alan Proxima Centauri v adlı gezegene ait. Buna rağmen 0.86 Dünya Benzeşim İndeks oranı ile Ross 128 b, en yaşanabilir dördüncü gezegen olarak listeye girmiş durumda.

yasanabilir-gezegen

Yapılan yeni araştırmalarda gökbilimciler bu yeni bulunan gezegeninin yaşanabilir olduğuna dair yeni ipuçları arıyor. Zira bu gezegenin yıldızı olan Ross 128, sakin bir kırmızı cüce yıldızıyken aynı zamanda Proxima Centauri boyutundaki yıldızlara göre daha az parlıyor. Bu da gezegen üzerindeki yaşamın sterilize edilebileceğini gösteriyor.

Elbette bu araştırmanın ve bu gibi araştırmaların sonuç verebilmesi için daha güçlü teleskoplara ihtiyaç duyuluyor. Yani şu an için kesin bilgiler elde edilemiyor. Daha güçlü teleskoplar sayesinde bu yaşanabilir gezegen üzerinde araştırmalar daha yoğun bir şekilde yapılabilecek ve araştırmalar sonucunda gezegende oksijen bulunursa yaşanabilirlik ihtimali gerçekten de artmış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here