Haber Tekno Sosyal Medya

Dünya Boyutunda Yeni Yaşanabilir Gezegen Keşfedildi!

yasanabilir-gezegen

Bilim Haberleri

Dünya Boyutunda Yeni Yaşanabilir Gezegen Keşfedildi!

11 ışık yılı uzaklıkta Ross 128 b adlı yeni bir gezegen keşfedildi. Bu keşfin en önemli noktası ise yeni bir yaşanabilir gezegen keşfedilmiş olması!

Gökbilimciler Güneş’ten 11 ışık yılı uzaklıktaki kırmızı cüce yıldızının yörüngesinde Dünya’dan % 35 oranında daha büyük olan bir gezegen keşfetti. Ross 128 b adı verilen bu gezegen, küçük ve donuk bir yıldızın yaşanabilir bölgesinde yer alıyor. Araştırmalara göre gezegenin yüzey sıcaklığı -60 ila 20 derece arasında. Bu da onu yaşanabilir gezegen kategorisine sokmayı başarıyor.

Ross 128 b yaşanabilir gezegen kategorisinde mi?

Potansiyel olarak bu gezegenin, Dünya üzerindeki suya bakıldığında, Dünya’dan sonra yüzeyinde en fazla su bulunduran gezegen olduğunu söyleyemeyiz. Zira bu unvan şu anda Dünya’dan 4.3 ışık yılı uzakta olan ve Güneş’e en yakın yıldız sistemine yer alan Proxima Centauri v adlı gezegene ait. Buna rağmen 0.86 Dünya Benzeşim İndeks oranı ile Ross 128 b, en yaşanabilir dördüncü gezegen olarak listeye girmiş durumda.

yasanabilir-gezegen

Yapılan yeni araştırmalarda gökbilimciler bu yeni bulunan gezegeninin yaşanabilir olduğuna dair yeni ipuçları arıyor. Zira bu gezegenin yıldızı olan Ross 128, sakin bir kırmızı cüce yıldızıyken aynı zamanda Proxima Centauri boyutundaki yıldızlara göre daha az parlıyor. Bu da gezegen üzerindeki yaşamın sterilize edilebileceğini gösteriyor.

Elbette bu araştırmanın ve bu gibi araştırmaların sonuç verebilmesi için daha güçlü teleskoplara ihtiyaç duyuluyor. Yani şu an için kesin bilgiler elde edilemiyor. Daha güçlü teleskoplar sayesinde bu yaşanabilir gezegen üzerinde araştırmalar daha yoğun bir şekilde yapılabilecek ve araştırmalar sonucunda gezegende oksijen bulunursa yaşanabilirlik ihtimali gerçekten de artmış olacak.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

En Son Haberler

Netflix Barack Obama, Michelle Obama
Fortnite Android
Nokia X6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia X6 Özellikleri & Çentikli Ekranlı Nokia X6 Duyuruldu

Yazar: 17 Mayıs 2018
Honor 10

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Honor 10 Özellikleri, Fiyatı ve Honor 10 Karşılaştırmaları!

Yazar: 17 Mayıs 2018
OnePlus 6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

OnePlus 6 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi ve OnePlus 6 Karşılaştırma

Yazar: 16 Mayıs 2018

Popüler Haberler

Üste çık