gozetim-makinesi

ABD istihbarat ajansları şu ana dek var olmuş en büyük güçlerden bir tanesi ve 20 Ocak itibariyle yeni ABD Başkanı Donald Trump bu güçten doğrudan sorumlu olacak. 11 Eylül saldırılarından bu yana ABD Hükümeti, birkaç sınırlama dışında ulusal güvenlik hususunda başkana sınırsız yetki hakkı veriyor. Bu yetki kapsamına NSA gözetimi de giriyor ve böylece dünyanın en güçlü gözetim makinesi ABD’nin kontrolü altına alında bulunuyor.

Gözetim sisteminin şu andaki mücevheri NSA olarak adlandırılıyor ve Trump yönetimi çerçevesinde sistemin daha obur ve aynı zamanda daha gizli bir şekilde büyüyeceği tahmin ediliyor. Trump’ın mevcut geçiş ekibinde NSA’in önde gelen savunmacıları sistemin çok daha etkili ve gizli işlemesi için çalışıyor.

gozetim-makinesi

Dünyanın en güçlü gözetim makinesi ABD’nin mandasına giriyor!

ABD bu noktada büyük bir adım atarak NSA’in operasyonlarını sahiplendi ve aynı zamanda Executive Order 12333 adlı makineyi mandası altına almaya karar verdi. Dünyanın en güçlü gözetim makinesi olarak adlandırılan bu makine ulusal güvenlik hedeflerini sağlamak amacı ile ABD sınırları içindeki ve dışındaki verileri topluyor. ABD’nin bu makineyi kullanması için de herhangi bir mahkeme emri ya da onayı gerekmiyor.

Şu anda NSA geçmişte bu teknolojiyi ne şekilde kullandı ya da bu noktada istismar gerçekleşti mi bilemiyoruz ancak birçok kişinin kafasında söz konusu makinenin Donald Trump’a verdiği sınırsız yetki ile nasıl işler yapacağı. Buradaki en önemli nokta ise NSA’deki ciddi gizlilik nedeniyle politikalar değiştiğinde bile bizim bundan haberimiz olmayabilir.

gozetim-makinesi

Donald Trump camilerde gözetim istiyor!

Dünyanın en güçlü gözetim makinesi hususunda kontrol gücüne sahip olacak olan Trump, pek çok mitinginde camilerde yoğun gözetim istediğini belirtti. Bazı grupları tehdit olarak değerlendiren yeni başkan bu grupları da yakından izleyeceklerinin altını çizdi.

Şu anda pek çok kişi Donald Trump’ın kişisel davaları için tutku ve endişesi olduğunu düşünüyor. Ayrıca bu insanlar yeni başkanın eleştiriye açık olmadığını ve siyasi düşmanlarına da ciddi anlamda kin tuttuğunu düşünüyor. Bu noktada insanların ortak endişesi Donald Trump’ın dünyanın en güçlü gözetim makinesine sahip olması ile bu makineyi kişisel amaçları ya da endişeleri konusunda kullanacak olabilmesi.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here