Donald Trump Neden Aniden F-35 İle İlgilenmeye Başladı?

Yeni başkan Donald Trump, F-35 Lightning II savaş uçağı programının devasa maliyetleri hakkında attığı düşmanca tweet ile gündemde. İşte detaylar!

Donald Trump Neden Aniden F-35 İle İlgilenmeye Başladı?

Artık, Donald Trump’ın attığı tweetlerin kendi günlük haber gündemini kurma eğilimine sahip olduğu bilinen bir gerçek. Örneğin geçtiğimiz hafta yeni başkan Trump, yeni Air Force One için gelecek olan siparişleri iptal edeceklerine dair bir tweet atmıştı.

Daha sonra bu tweetin, Boeing CEO’su olan Dennis Muilenburg’un kritik açıklamalarına apaçık bir tepki olduğu ortaya çıktı. Peki, şimdi Donald Trump neden aniden F-35 savaş uçağı ile ilgilenmeye başladı?

F-35 savaş uçağı tweeti ortalığı karıştırdı!

Trump, F-35’lerin maliyetinin kontrolden çıktığından bahsettiği ve büyük ilgi toplayan bu yeni tweeti, ABD Savunma Bakanı Ash Carter’ın ilk iki F-35 jetini ABD’den satın almış olan İsrail’i ziyaret etmesinden birkaç saat sonra attı. İsrail bu jetlerden 50 adet sipariş etmiş ve her biri için 100 milyon dolardan fazla para ödemişti.

f-35

Hesapta bu uçaklar İsrail’in hava güçleri anlamında diğer Orta Doğu ülkelerinin önüne geçmesini sağlayacaktı. Bu da İsrail’in uçağı satın almak için ilk ABD müttefiki olmasını sağlayacaktı. Ancak Trump attığı tweetler ve yaptığı konuşmalar ile tüm ülkeyi belirsizlik içerisinde bıraktı.

Ayrıca bu tweet, Pentagon’un gereksiz yere para harcadığını iddia eden bir makalenin yayınlanmasından sadece iki gün sonra geldi.

Tweetin zamanlaması manidar!

Tüm bunlardan daha dikkat çekici olan şey ise Trump’ın son tweetini uluslararası hack skandalının patlak vermesinden birkaç gün sonra atmış olması. Ancak yayınlanan detaylı rapora ve pek çok araştırmaya göre Rusya bu hack operasyonunu gerçekleştirmek için Donald Trump’ı araç olarak kullandı.

Elbette bu verilere sessiz kalmayı reddeden Trump, CIA ve ABD istihbarat yetkililerini sivri bir dille eleştirdi ve bu raporlara inanmadığını dile getirdi.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here