Donald Trump NASA’nın Uzay Araştırmalarına Yoğunlaşmasını İstiyor!

Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump NASA’nın dünyayı araştırmaktan ziyade daha çok uzay araştırmalarına odaklanmasını istiyor. İşte detaylar!

donald-trump

Donal Trump’ın başkanlığında NASA’nın geleceği hakkında tahminlerde bulunmak aslında oldukça zor. Kampanyalarında uzay politikası planlarından çok az bahseden Donald Trump, kafalardaki soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Ancak uzay danışmanları dünyada yapılan araştırmaların azalacağına ve bunun yerine uzay araştırmalarına odaklanacaklarına dikkat çekti. Uzay uçuşu endüstrisi de uzay politikasında önemli bir rol oynamaya devam edecek.

Donald Trump derin uzay araştırmalarının artmasında kararlı!

Trump’ın NASA değişim takımında yer alan Robert S. Walker, NASA’nın diğer uzay ajanslarından daha iyi çalıştığını savunarak Dünya merkezli araştırmaların yanı sıra derin uzay araştırmalarına yönlenmesi gerektiğini ifade etti. Bu yüzyılın sonuna kadar da NASA’nın hedefinin ve odak noktasının Güneş Sistemi olması gerektiğini ekledi.

Şu an için araştırmaların daha çok Dünya üzerinde yoğunlaşmış olduğuna değinen Walker, NASA’nın derin uzay araştırmaları amacı ile uzaya daha fazla insan göndermeyi hedeflemesi gerektiğini vurguladı.

donald-trump

Yer bilimi Obama başkanlığında ciddi anlamda ilerlemişti!

Dünya üzerinde gerçekleşen araştırmalar yani yer bilimi, Obama’nın yönetimi kapsamında finans açısından istikrarlı bir artış izlemişti. Son sekiz yıl içerisinde NASA’nın uyduları Dünya’nın iklimi, deniz seviyesi değişiklikleri, uzay havası ve daha birçok detay üzerinde değerli veriler topladı. Tüm bu veriler sayesinde Dünya’yı daha yakından tanımak mümkün hale geldi.

Ancak şimdi Donald Trump ile NASA’da yeni bir dönem baş gösterecek. Başkan ve Kongre NASA’nın bütçesine karar vermek için bir araya gelecek ve Cumhuriyetçiler hem Beyaz Sarayı hem de Senato’yu kontrol edecek. Bu durum da Obama’nın başkanlığından bu yana böyle bir hükümet olmadığını bize göstermiş oluyor.

donald-trump

NASA aslında hala eski NASA!

Her şeye rağmen yine de Obama’nın başkanlığındaki NASA ile yeni NASA’nın benzerlik göstereceği tahmin ediliyor. Özellikle NASA’nın ortaklaşa çalıştığı firmalarda herhangi bir değişme olmayacak. Ancak yine de şu an için NASA’nın geleceği hakkında bir şey söylemek mümkün değil.

Yine de bu yüzyılın sonuna kadar uzay araştırmaları hususunda son derece önemli bir ilerleme kaydedileceği ve tüm Güneş Sistemi’nin araştırmalara konu olacağı çok açık bir durum. Bakalım Donald Trump yönetiminde NASA’nın izleyeceği yol ve yapacağı araştırmalar söylenenler gibi insanlık için daha yararlı olacak mı?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here