Başkanlık koltuğuna oturmasına saatler kala Donald Trump, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonundan vazgeçmek zorunda kaldı. Güvenlik gerekçesiyle mobil telefonu değiştirilecek olan Donald Trump’ın, Android telefon yerine ne kullanacağı büyük merak konusu oldu.

Donald Trump Android’i bırakıyor, peki ne kullanacak?

Öncelikle söz konusu bu durumun, Trump için özel bir hamle olmadığını belirtmek gerekiyor. Zira daha önce Barack Obama için de benzer bir atılım gerçekleştirilmiş ve güvenliği özel olarak hazırlanmış bir akıllı telefona geçiş yapmıştı.

Aynı durum, yeni Birleşik Devletler başkanı için de geçerli olacak. Trump’ın hangi akıllı telefon modeline geçiş yapacağı ile ilgili de iki farklı iddia bulunuyor: Galaxy S4 veya iPhone!

Donald Trump telefon

Samsung Galaxy S4 mü, yoksa Apple iPhone mu?

Donald Trump’ın Galaxy S4 modeline geçiş yapması şeklinde gelen bilgilerin sebebi, Obama’nın da bir dönem S4 modelini kullanmasından kaynaklanıyor. Lakin, bu noktada hemen bir açıklama yapmak gerek: Söz konusu bu Galaxy S4 modeli, piyasa da yer alan modeller ile aynı değil, üstelik Android işletim sistemini dahi kullanmadığına ilişkin bilgiler mevcut. Keza Obama’nın kullandığı ve sık sık objektiflere yansıyan BlackBerry modeli de aynı güvenlik işlemlerinden geçen bir modeldi. Nitekim “Gizli Servis” tarafından özenli bir çalışma ile yazılım tarafında farklı bir sistem kullanan Galaxy S4, nitekim Donald Trump’ın yeni akıllı telefonu olabilir.

Öte yandan gelen diğer iddialar ise Trump’ın iPhone modeli kullanacağı yönünde beliriyor. Hangi iPhone modeli olduğu açıklanmasa da Galaxy S4 modelindeki “özel yazılım” ve modifiye edilmiş donanım çalışması, söz konusu iPhone modelinde de kendini gösterecek.

Özetlemek gerekirse güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu bir konuma gelen kişinin yani Donald Trump‘ın, elbette ki stok Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanması yadırganacak bir gerçek. Nitekim Trump için ilk iş, güvenliği en üst seviyede tutulmuş bir akıllı telefon temini olacak. Ayrıca, Trump’ın eşi Melania Trump için de benzer bir çalışmanın yapılacağı da gündemde yer ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here