Domatesleri Eski Tadına Döndürecek Genetik Tarif Bulundu!

Domateslerin sadece suyun tadına benzemediği zamanları hatırlıyor musunuz? Yeni bulunan bir genetik tarif sayesinde domatesler eski tatlarına kavuşabilir.

domates gdo

Günümüzde pek çok noktada satılan domateslerin tatsız olduğunu görüyoruz. Bu özlenen tadı geri getirmek isteyen bilim insanları yüzlerce çeşit domatesin genomunu haritaladı ve onları yeniden lezzetli yapacak genetik özellikleri buldu. Bu sayede artık domates üreticileri bu genom haritasını takip ederek zengin bir lezzete sahip domatesleri üretebilecek.

Yayınlanan bir çalışmaya göre bilim insanları çeriden heirloom’a kadar pek çok domates çeşidi üzerinde kapsamlı bir genetik analiz gerçekleştirdi. Araştırmacılar tüketicilerin en çok hangi domates çeşidini sevdiğini belirlemek adına 160’dan fazla domates örneğinin değerlendirilmesini istedi. Sonrasında da araştırmacılar en beğenilen çeşitler arasındaki aroma ve aroma özelliklerini tespit etti. Sonuçlar eski domates tadına kavuşabilmek için oldukça yararlı bilgiler sunabilir.

Domates yeni genetik tarif ile eskisinden daha lezzetli olabilir!

Çalışmada önemli bir rol oynamış olan Florida Üniversitesi’nden bahçecilik profesörü Harry Klee domateslerin tadını önemli ölçüde iyileştirebilmek için etkili bir yol belirlediklerini ifade etti. Aslında daha önce de bu lezzet sorunu bazı bilim insanları tarafından çözülmeye çalışılmıştı. Ancak bu çalışmalar yeterince başarılı olmadı. Klee ise bu noktada domatesin genetiğini anlamanın kilit nokta olduğunu ifade ediyor.

Bu çalışma kapsamında bilim insanları oldukça uzun bir yol kat etti. İlk olarak 398 domates çeşidi ile yola çıkan araştırmacılar bu sayıyı 160’a kadar indirdi ve katılımcılara bu domatesleri tattırdı. Bu şekilde beğenilen lezzetlerin hangi genlerle ilişkili olduğu çözüldü ve bir yol haritası çıkarılmış oldu. Ancak Klee’nin söylediklerine göre domatesin gen haritasını çıkarmak diğer meyve türlerine göre son derece zor bir iş. Yine de etkili bir çalışma sonucunda bu başarılmış gibi görünüyor.

Bu çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlarla eskisinden daha lezzetli ve sağlıklı domateslerin kolay bir şekilde üretilebileceği düşünülüyor. Ancak bunun için gereken tek şey şüphesiz ki zaman. Harry Klee de aynı fikirde ve bunun gerçekleşmesi için yapabilecekleri daha fazla bir şey olmadığını, sadece beklemeleri gerektiğini söylüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here