Dişi Köpek Balığı Erkekle Temas Etmeden Bebek Sahibi Oldu!

Dişi köpek balığı Leonie erkekle temas etmeden üç yavru doğurdu ve bilim insanları için mükemmel bir çalışma konusu haline geldi.

Leonie zebra köpekbalığı

Leonie adındaki zebra köpek balığı 2000’li yılların başında erkek partneri ile birkaç düzine yavruya sahip olmuştu. Ancak 2016 yılına geldiğimizde Leonie’nin kendi başına 3 yavru doğurduğu görüldü. Yani bir erkek eşin genetik katkısı olmadan dişi köpek balığı Leonie hamile kaldı ve üç tane sağlıklı yavru dünyaya getirdi. Partenogenez yani erkekle birleşme olmadan dişinin üreyebilmesi, daha önce de bazı hayvanlarda görülmüş bir durumdu. Ancak elbette çok nadir bir durum olduğu için kayıt etmesi de zordu.

Dişi köpek balığı Leonie bilim insanları gerçekten heyecanlandırdı!

Bilim insanları Leonie’nin durumu hakkında son derece heyecanlı. Zira Leonie, eşeyli üremeden eşeysiz üremeye geçebilen tarihteki ilk köpek balığı! Bunlar aslında Leonie’nin koşullarına adapte olabildiğini gösteriyor, çünkü eskiye dönüp bakacak olursak bu dişi köpek balığı aseksüel bir varlık değilmiş. 2012 yılında partneri ile farklı akvaryumlara ayrılmış olması onun kendi koşullarına alışmasına ve kendi kendine hamile kalmasına engel olmamış.

Bu durumu yaşayan bir diğer hayvan ise kartal! Dişi kartallar partnerlerinden ayrıldıktan sonra bir yıldan kısa bir süre içerisinde eşeyli üremeden eşeysiz üremeye geçiş yapabiliyor. Dişi kartalların bu kadar kısa bir süre içerisinde üremeye başlaması, eşleri için tuttukları yas süresinin de son derece kısa olduğunu gösteriyor.

disi-kopekbaligi

Gen zenginliği önemli!

Tüm bu cinsel geçişlerin mekanizması ne yazık ki hala gizemini koruyor ve bir yandan da korkutuyor. Korkutmasının nedeni ise genetik çeşitliliğin aşırı eksik olması nüfusun tehlikeli mutasyonlara karşı çok daha savunmasız hale gelecek olması. Yani eşeyli olarak üreme yapan canlılar gen havuzunun zengin olması nedeni ile bu noktada daha avantajlı olacaktır.

Geriye dönüp baktığımızda zebra köpek balıklarının neslinin tehlikeye girdiğini ve bugüne kadar da yavaş yavaş azaldığını görebiliriz. Ancak bilim insanları bazı dişi köpek balıklarının fazladan gene sahip olması nedeni ile daha uzun yaşayabileceğini tahmin ediyor. Şu anda nesli tükenen bir hayvan olarak değerlendirilen zebra köpek balıkları yine de bilim insanları için umut vaat ediyor. Bakalım bilim insanlarının beklediği şaşırtıcı çoğalma gerçekleşecek mi…

Paylaş
Merve Öziş

Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.