Bundan 66 milyon yıl önce 6 mil genişliğindeki bir asteroid dünyaya çarptı. 10 milyar nükleer bombanın vereceği etkiye sahip olan bu asteroid nedeni ile dünya üzerindeki canlıların % 75’i öldü. Evet, durum oldukça trajik ancak bu sayede insanlar dahil olmak üzere memelilerin yükselmesi adına evrim yolu açılmış oldu. Asteroidin dünyaya çarpması olağanüstü ve gezegeni baştan aşağı değiştirecek bir olay olsa da uzaydaki herhangi bir taş parçası yüzünden yok olan dinozorlar için oldukça talihsiz bir durum.

Dinozorlar için sonu getiren asteroid: Chicxulub

Yapılan tahminlere göre bu asteroidin dünyaya 50 ila 100 milyon yılda çarpıyor. Dinozorların da yaklaşık olarak 175 milyon yıl boyunca yaşadığını düşünecek olursak, bu esnada Dünya’ya 1 ila 3 asteroidin çarptığı düşünülüyor. Ancak dinozorları yok ettiğine inanılan Chicxulub adlı asteroid en büyük tahribatı yaşattı ve bunun sonucunda da araştırmacılar yıkımın bu denli büyük olmasının asteroidin nereye çarptığı ile ilgili olduğunu savunuyor.

Yayınlanan bir makaleye göre Kunio Kaiho ve çalışma arkadaşları Dünya yüzeyinin sadece %13’ünün kitlesel yok oluşu teşvik edecek doğru bileşenlere sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca aynı ekip geçtiğimiz yıl söz konusu bölgenin iklim değişikliğindeki en büyük sebep olduğunu söylemişti.

dinozorlar

Jeofizikçi Sean Gulick ise asteroid darbesinde konumun önemli olduğuna katıldığını söylüyor. Zira iklim işin içine girmediğinde küresel anlamda bir yok olma olayı yaratmanın zor olduğunu savunuyor. Bu konuda pek çok araştırma yapmış olan Gulick, okyanus suyu, alçıtaşı ve zengin kalkerlerden oluşan kayaların asteroid ile çarpıştığında atmosfere yüksek oranda karbondioksit ve kükürt gönderildiğine inanıyor.

Önemli olan asteroidin nereye düştüğü!

Bu senaryoda Dünya’daki pek çok ortamın ve canlının zarar gördüğünü söylemek mümkün. Hatta böyle bir olay sonrasında Dünya üzerindeki canlıların %75’inin öleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak daha önce de bahsettiğimiz üzere bu noktada konumun önemi büyük. Eğer Chicxulub göktaşı Atlantik ya da Pasifik Okyanusu’na düşmüş olsaydı şüphesiz ki etkisi çok daha az olacaktı. Bu şekilde dinozorlar dahil olmak üzere pek çok canlı da hayatına devam edebilecekti.

Hali hazırda hakkında pek çok araştırma yapılmış olan bu konu kapanmayacak gibi görünüyor. Gulick’in söylediklerine göre, dinozorlar ve Dünya yaşamının %75’ini yok eden bu olay hakkındaki tartışmalar tüm hızıyla devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here