Dikkat! Uykusuzluk Size Pahalıya Patlayabilir!

Uykusuzluk için insan ömrüne olduğu kadar, ekonomi için de ciddi zararlar oluşturduğuna dair sonuçlar ortaya atıldı. İşte detaylar!

Uykusuzluk

İnsanoğlunun en fazla ihtiyaç duyduğu uyku, eğer yeterli değilse ortaya ciddi sorunlar çıkıyor. Uykusuzluğun zararları arasında akla gelmeyecek bir durum ortaya çıktı. Araştırmalara göre uykusuzluk Amerika’da her yıl $411 kayba neden oluyor.

Uykusuzluk ekonomiyi çökertiyor!

Günümüzde pek çok işi uykusuzluğumuz yüzünden kaçırıyoruz. İşe geç kalırken, arkadaşlarımızla randevumuzu iptal ederken, telefon alarmlarımızı ertelerken bir yandan da ne kadar uykusuz olduğumuzu kendimiz belirliyoruz.

Uykusuzluk

Her 3 yetişkinden biri uykusuz olduğunu dile getiriyor. Yüksek tansiyon, diyabet, kalp yetmezliği gibi birçok hastalığa karşı uyku bizi koruyor ve bünyemizi güçlendiriyor. Ancak uykusuzluk söz konusu olunca tehlike çanları çalıyor.

Az uyumak ölüm riskini arttırıyor!

Yapılan araştırmalara göre günde 6 saatten az uyuyan insanlar günde 7-9 saat uyuyan insanlara göre %13 daha fazla ölümle yüzleşiyor. Ölüm yeryüzünde bulunan en gerçek ve en önemli nokta olsa da uykusuzluk sonucunda ölümler beraber ekonominin kötüleşmesi de söz konusu.

Eğer uykusuzluğun sizi öldürmediği kadar şanslıysanız bu her zaman iyi bir duruma işaret değil. Çünkü size bir şey olmasa da dolaylı yoldan ülke ekonomisi için çok kötü bir durum söz konusu. 66.000 kişinin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günde 6 saatin altında uyku uyuyan insanlar günde 7-9 saat uyku uyuyan insanlardan %2,4 oranında daha az verimli çalışıyor. Sadece bir günde bu oran varken haftada ve yılda biriken verimsiz çalışma hiç de azımsanamaz bir kayba yol açıyor.

Gece 6-7 saat arası uyuyanlar daha az uyuyanlara oranla biraz daha iyi durumda. %1,5 oranında bir verim kaybı söz konusu iken yine de ekonomi zarar görüyor. Günde 6-7 saat uyuyanlar için günde 7-9 saat arası uyuyanlara göre yaklaşık olarak 3,7 günlük bir verim kaybı oluşuyor. Bu oran ilk başta küçük gibi görünse de yıla denk getirildiğinde Amerika için 1,23 milyon bir kayıp söz konusu oluyor.

Günümüzde hal böyleyken gelecek nesil için ise endişe söz konusu. Araştırmalara göre erken saatlerde başlayan okul çocukların başarılarını ve yeteneklerini de etkiliyor. Bu durum da ileriki yaşlarda yine ekonomiyi derinden etkileyen bir durum haline geliyor.

Verilen oranlar insanlar üzerinde çok bir etki yaratmasa da bu durumun ekonomi için büyük bir kayıp olduğu bilinmeli ve uykusuzluğun ekonomik boyutu için bir çözüm üretilmeli. Geceleri egzersiz yaparak vücudu uyumaya hazırlamak, sabah erkenden egzersizle vücudu güne hazırlamak ve kafein içeren içecekleri gece çok tüketmemek alınabilecek önlemlerin başında geliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here