Haber Tekno Sosyal Medya

Dijital Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? İşte Tüm Detaylar!

Dijital Detoks

Haberler

Dijital Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? İşte Tüm Detaylar!

Dijital detoks her geçen gün popüler bir hale gelmeye devam ediyor. Peki, dijital detox nedir ve dijital detoks nasıl yapılır? İşte dijital detox hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar ve açıklamalar!

Dijital detoks (Digital detox) belirli bir süreliğini tüm teknolojik ürünlerden uzaklaşmak anlamına gelmektedir ve teknolojiden arınma olarak da tanımlamak mümkündür.

Dijital detoks isminden de anlaşılacağı üzere geleneksel detoks uygulamasının, dijital hayat için geçerli olması haline verilen isimdir. İngilizcede de digital detox olarak ifade edilmektedir.

Dijital detoks nedir?

Dijital Detoks

Dijital detox kısa açıklamasında da değinildiği gibi bu bir arınma uygulaması olarak ifade edilmektedir. Bilindiği gibi günümüzde teknoloji ve internet, günlük yaşamın birer parçası oldu ve her ne kadar yaşam kalitesini çok yüksek bir noktaya taşısa da bir yandan da doğal yaşam söz konusu olduğunda teknoloji dezavantaj anlamına da gelmeye başlamış oluyor.

Bu noktadan yola çıkarak geleneksel detoks uygulamasını farklı bir alana yani dijital dünyaya uygulama anlayışına, dijital detoks ismi veriliyor. Tam manasıyla isminin açıklamasını barındıran bu uygulama, belirli bir süre çerçevesinden bireyin teknolojiden ve tüm dijital çözümlerden uzaklaşmasını sağlıyor.

Dijital detoks (Digital detox) neden yapılır?

dijital detoks

Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların, her daim internete bağlı hale gelmesi ve internetin de temel iletişim aracı potansiyeline erişmesi ile birlikte, her yaştan ve her kesimden insanlar, bir nevi teknolojiden uzak yaşayamaz bir hale gelmiş oldu.

Doğal yaşamdan ve sağlıklı yaşamdan insanların kopmasına vesile olan bu ürünler, en azından belirli bir üre için insan hayatından uzaklaştırılmak isteniyor. Bilhassa da teknoloji bağımlılığı ve internet bağımlılığı gibi tabirlerin ortaya çıkması ile beraber, bu problemlerle baş edebilmek adına dijital detox uygulamaları yapılmaya başladı.

Dijital detoks nasıl yapılır?

Dijital Detoks

Dijital detoks yapımı ise tahmin edilebileceği gibi oldukça basittir. Belirli bir zaman aralığı boyunca tüm teknolojik ürünlerden ve internetten uzak durarak hayata devam etmek, aslında digital detox nasıl yapılır sorunun cevabı anlamına gelecektir.

Buna ek olarak dijital detoks turizmi alanında da kendine belirli bir yer etmeye başlamıştır. Bazı bölgelerde detoks için oluşturulmuş tatil seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca Dijital detoks kampları da isminden sık sık söz ettirmektedir.

Her ne kadar teknoloji ve internet, insan hayatına büyük kolaylık kazandırıyor olsa da elli noktalardan zorunluluktan daha öteye geçerek bağımlılık seviyesine ulaşabiliyor. Bu durumlarda söz konusu bu uygulamalar ile en azından belirli bir zaman dilimi içerisinde, dijitalleşmeden uzak durmak iyi bir yaklaşım olabilir.

Elbette ki teknolojinin getirdiği kolaylıkları ve imkanları yabana atmamak ve her alanda olduğu gibi bu alanda da doğru kullanım şekli oluşturmak gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak daha önce Haber Tekno olarak hazıladığımız haberler ise şu şekilde:

Akıllı Telefon Kullanımı Dikkat Dağınıklığı Yaratıyor

Uyku Problemleri Erkeklere Oranla Kadınlarda Daha Fazla Görülüyor

Akıllı Telefon Kullanımı Serçe Parmak Şeklini mi Değiştiriyor?

AIDS Sıfır Noktası Tarih Oluyor! AIDS İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

Dijital detoks yorumları

Son olarak bu uygulamayla ilgisi siz ne düşünüyorsunuz? Siz de bu uygulamayı yapmayı düşünür müsünüz? Yorumlarda bu konu ile ilgili düşünceleriniz aşağıdaki yorumlar bölümünden aktarabilir ve bu içeriği puanlayabilirsiniz.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Bunlara da bakabilirsiniz:
Yorumlara bak

Yorumlara bak

  1. Haber Tekno Okuru

    9 Ekim 2016 at 22:15

    telefonsuz yaşanmaz artık. geçin dijital detoksu daha normalini yapan yok.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018

Popüler Haberler

Üste çık