DDoS Saldırısı Nedir, Nasıl Yapılır ve Detayları Nelerdir?

Son dönemlerde internet DDoS saldırısı ile sık sık gündeme geliyor. Birçok internet sitesi ve kurum, DDoS attack yani DDoS saldırısına maruz kalıyor. Peki, DDoS saldırısı nedir ve DDoS saldırısı nasıl yapılır? Tüm detaylar haberimizde!

DDoS Saldırısı

Özellikle son yıllarda, DDoS saldırısı ile ilgili internet ortamında sıkıntılı durumlar yaşanıyor. İnternet sitelerinin ve servislerinin kesintiye uğramasına neden olan DDoS saldırısı, hem kullanıcılar hem de firmalar için büyük sorunlar oluşturuyor. Peki, DDoS saldırısı nedir ve DDoS saldırısı nasıl yapılır? İşte DDoS ve DDoS saldırıları ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar!

DDoS nedir?

DDoS Saldırısı Nedir

Kısaca özetlemek gerekirse DDoS saldırısı, internet sunucularının bant genişliği seviyesini doldurarak, hizmet dışı kalması şeklinde açıklanabilir.

DDoS saldırısının amacı nedir?

DDoS Saldırısı Nedir

Temel olarak DDoS saldırısı amacı, hedef internet sitesinin veya internet servisinin, DDoS saldırısı süresi boyunca hizmet dışı kalmasını sağlamaktır. DDoS saldırısı son bulana, saldırı önlenene veya bant gelişliğine çözüm bulunana kadar, sistemler kapalı kalmaya devam eder. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse DDoS saldırısı, 10 kilo taşıyabilen bir arabaya, yüz kilo, bin kilo ve hatta daha fazlasını yüklemek anlamına gelebilir.

Zombi bilgisayar nedir ve DDoS saldırıs nasıl yapılır?

DDoS Saldırısı Nedir

DDoS saldırıları genellikle, siyah şapkalı hackerlar yani kötü niyetli hackerlar tarafından gerçekleştirilir. Virüs veya trojen aracılığı ile ele geçirilen yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca internet bağlantısına sahip olan cihaz, zombi bilgisayar olarak tanımlanır ve DDoS saldırısı sırasında, kullanıcısının haber olmadan siyah şapkalı hacker tarafından DDoS için kullanılır.

Nitekim, hazır olduğundan çok daha fazla bir kullanıcı isteği ile karşı karşıya kalan internet sunucusu, en nihayetinde servis dışı kalmış olur ve DDoS saldırısı başarılı bir şekilde işlem sağlamış sayılır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here