ddos-saldirilari

Yakın zamanda gerçekleşmiş olan DDoS saldırısı Twitter ve Paypal gibi oldukça büyük siteleri de etkisi altına alan tarihi bir saldırı oldu. Saldırıda her ne kadar değerli bilgiler çalınmamış olsa da bu saldırı büyük ses getirdi diyebiliriz. Bu saldırıyı kendilerini New World Hackers (Yeni Dünya Hackerları) olarak adlandıran bir grup gerçekleştirdi ve güvenlik uzmanları onları “Sahtekarlar” olarak adlandırıyor. Son zamanlarda yaşanan DDoS saldırıları arasında en fazla öne çıkan bu saldırının birçok güvenlik uzmanı için dikkat çekici olduğunu da söyleyebiliriz. Peki, bu saldırılar neden yapılıyor?

DDoS saldırıları neden gerçekleşiyor?

DDoS saldırıları birçok sebebe bağlanabilir ancak genellikle siyaset, politika ya da intikam saldırılarının merkezinde ve çoğu zaman da işin içinde para var. Birçok saldırının genellikle şantaj yapmak için kullanıldığını da görmek mümkün. Günümüzde birçok büyük firma hackerların vereceği zararlardan korkarak onlara büyük meblağlarda ödeme teklif etmektedir. Özellikle sanayi alanında DDoS saldırılarının ciddi anlamda görebiliriz. Bu alanda firmalar rakipleri ile olan rekabetlerini zayıflatma amacı ile hackerlara para ödeyerek onları kiralamaktadır.

ddos-saldirilari

Söz konusu siber saldırılar doğrudan kazançlı suçlar için mükemmel bir sis perdesi görevi görebilir. Güvenlik ekibi saldırıları püskürtmek için çabalarken hackerlar bu süreç içerisinde şifreleri, kimlik bilgilerini ya da kredi kartı bilgilerini rahatlıkla çalabilir. Yani bu durumda doğrudan kazanç sağlayan hackerlar oldukça kârlı çıkabilir.

Ayrıca Bakınız:

Sonuç olarak hackerlar yaptıkları küçük işlerle bile büyük paralar kazanabilir ve izlerini de rahatça geride bırakabilir. Bu nedenle DDoS saldırıları da onlar için ideal bir ekmek kapısı haline geliyor. Ancak elbette şu anda güvenlik uzmanları söz konusu saldırıları azaltmak ve oluşan hasarları da en aza indirgemek adına hızla çalışıyor. Yine de bu tür saldırıların hacker olmaya ilgi duyan küçük yaştaki çocukların ilgisini çekmesi ve onlara kolay yoldan para kazanma düşüncesini aşılaması oldukça normal.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here