DARPA, Yeni Bir Anti-Drone Sistemi Üzerinde Çalışacak!

DARPA, Pentagon'un isteği doğrultusunda yeni bir Anti-Drone(drone savar) sistemi üzerinde çalışacak. İşte yeni drone savar ile ilgili detaylar!

drone savar

Günümüzde drone kullanımı, çok büyük yüzdelere ulaşmış durumda. Durumun böyle olması da birçok bölgede drone kullanımı için önlemler almayı gerektiriyor. Bir süredir drone savar silahlar ile ilgili gelişme yaşanıyordu. DARPA tarafından ise çok daha gelişmiş bir Anti-Drone-drone savar- silah sistemi üzerinde çalışmalar yapılıyor!

2020’de yeni bir drone savar sistemi hazırlanacak!

Elde edilen yeni bilgilere göre DARPA, çok küçük boylardaki droneları dahi etkisiz hale getirebilecek bir lazer drone savar silahı üzerinde çalışmalara başlayacak. Söz konusu bu çalışmaların 2020’ye kadar devam etmesi ve kullanıma hazır bir ürünün 2020’de teslim edilmesi planlanıyor.

drone savar

Yeni drone savar sisteminin mobil olması ve görevinin ise, tanımlanamayan en küçük uçan cisimleri vurabilmesi değil, roket ve top atışlarına dahi karşılık verebilecek yetenekte olması bekleniyor.

Bilindiği gibi hali hazırda Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri’nde lazer silahlar kullanılıyor ve Birleşik Devletler Ordusu ve Hava Kuvvetleri de lazer silah geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Öyle görünüyor ki drone savar silah ihtiyacı, lazer silah teknolojisinin gelişim ivmesini de tetiklemiş oldu. Önümüzdeki dönemlerde gelişimler ne boyutlara gelecek, büyük merak konusu olmuş durumda.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.