Ay’ın Atmosferi

Yapılan yeni araştırmalara göre bundan 3 ila 4 milyar yıl önce Ay’ın atmosferi olduğu ortaya çıktı. Bu atmosfer, volkanik patlamalar antik uyduları salladığında ve uzaya sızmak için gazların yüzeye hızlı bir şekilde itilmesi ile oluştu. Ay’ın yüzeyi volkanik bazalt ile dolu olan darbe havuzları ile kaplandı. Maria adlı bu bazalt ovaları Ay’ın içinden yüzeyine doğru giden magmadan meydana geliyordu. Apollo görevine katılan astronotlar da Dünya’ya maria örneklerini getirdi ve bu lav akıntılarının karbon monoksit ve pek çok gaz bileşeni barındırdığı ortaya çıktı.

Şu anda Dünya’nın uydusu Ay’ın atmosferi yoktur. Bunun nedeni ise çevresindeki atmosferi tutacak yeterli kütleye ve yeterince güçlü bir manyetik alana sahip olmamasıdır. Atmosfere tutunmak için yeterli kütle ve manyetik alana sahip olan Dünya’nın aksine Ay eğer bir atmosfere sahip olsaydı güneş rüzgarları nedeni ile kısa sürede yok olabilirdi. Ancak yeni yapılan bir araştırma uydumuz Ay’ın daha önce bir atmosfere sahip olduğuna işaret ediyor.

ay-in-atmosferi

Ay’ın atmosferi vardı!

Araştırmacılar, geçici bir atmosfer yaratmak için gereken gaz miktarını hesaplayabilmek adına örnekleri kullandı. Bulgulara göre volkanik aktivite 3.5 milyar yıl önce yani atmosferin en kalın olduğu zaman zirveye ulaştı. Oluştuktan sonra ise yaklaşık 70 milyon yıl uzaydan kopmadan varlığını devam ettirdi. Ay atmosferi olduğu dönemde Dünya’mıza neredeyse üç kat daha yakın bir konumdaydı ve bu nedenle de gökyüzünde çok daha büyük görünüyordu.

Yapılan bu çalışmanın gelecekteki astronotlar, uzay araştırmaları ve Ay görevleri için son derece önemli olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca araştırmanın sonuçlarına göre astronotlar Ay üzerinde içme suyu, yiyecek ve daha pek çok şeye sahip olabilir. Uçucular ile dolu olduğu tahmin edilen buz birikintileri sayesinde yakıt ve hava sağlamak da mümkün hale gelebilir.

Uzay kargolarının ne kadar zahmetli ve pahalı olduğunu düşünecek olursak bu sonuçların ciddi bir avantaj doğuracağını ve aynı zamanda uzay araştırmalarının çok daha ileriye gitmesini sağlayacağını ön görebiliriz. Bakalım gelecekteki Ay yolculukları için bu bulgular gerçekten de yararlı olacak mı?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here