cPanel Sunucu Reset Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

cPanel Sunucu Reset

cPanel sunucu yani cPanel sunucu yeniden başlatma işlemi, WHM panel üzerinden oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sunucu resetleme işlemi için takip edilebilecek birçok küçük adım ile birlikte, herhangi bir sebepten ötürü sunucu yeniden başlatma imkanına ulaşmak mümkündür.

cPanel sunucuya nasıl reset atılır?

Sunucuya reset atma işlemi, Linux tabanlı server üzerinde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu işlem için takip edilmesi gereken birkaç kolay adım bulunmaktadır. Sunucu resetleme resimli anlatım olarak tüm bu adımları, birer birer gösteriyor olacağız. cPanel sıfırlamadan farklı olarak cPanel resetleme için ilk olarak WHM girişi yapmak gerekmektedir.

cPanel Sunucu Reset Atma

Bu giriş işlemini “root” seviyesinde gerçekleştirmek gerekmektedir. Aksi halde resetleme işleminde gerekli izinlen olmadığı için sorun yaşanacaktır. WHM üzerinden giriş gerkleştirildiğinde, ilk olarak sol sütündaki “System Reboot” bölümüne tıklanmalıdır.

cPanel Sunucu Reset Atma

System Reboot sekmesinde yer alan “Graceful Server Reboot” botonuna tıklanmalıdır. Bu bölüme geçiş yapıldığında, kısa bir açıklama metni ile birlikte, “Proceed” butonu yer almaktadır.

cPanel Sunucu Reset Atma

Proceed butonu, cPanel server resetleme yani cPanel sunucu yeniden başlat işlemi için kullanılmaktadır. Bu butona tıklandıktan sonra, yeniden başlatma yani reboot işlemi başlamış olacaktır. Reboot işlemi boyunca sunucuda yer alan web sitesinin veyahut web sitelerinin erişimleri kesilecektir. Dolayısıyla ziyaretçiler en az olduğu zaman diliminde bu işlemi yapmak, ziyaretçi kaybı yaşanmaması adına iyi bir seçim olacaktır.

İşlemin tamamlanması ile birlikte, WHM panel de erişilebilir hale gelecektir ve yeniden başlatma işlemi, sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Son olarak bu süreci özetlemek gerekirse, şu adımlar izlenmelidir:

  1. WHM panele root bazında giriş
  2. System Reboot bölümüne giriş
  3. Graceful Server Reboot sekmesine geçiş
  4. Proceed butonu ile sürecin başlatılması

Linux sunucu restart komutu olarak bu adımlar izlenebilir ve görülebileceği gibi Linux temelli server sistemlerinde kullanılan cPanel ile birlikte server reset atma işlemi, çok kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir sorun ile karşılaşılması ve kimi durumlarda güncelleme sonrasında bu işlem uygulanabilir ve internet sitesi erişim sorunlarına çözüm bulunabilir. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve aklınızdaki soruları, aşağıdaki yorumlar bölümüzde ifade edebilirsiniz.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here