Cosplay Nedir? Cosplayer Kime Denir?

Cosplay tabiri, çok sık konu olmaya başladı. Peki, Cosplay nedir ve Cosplayer kime denir? İşte Cosplay kavramı ile ilgili tüm detaylar!

Cosplay

Cosplay, belirli kostümler kullanılarak kadın veya erkek kişiler tarafından oyun, film veya çizgi roman karakterlerini canlandırma biçimleri için kullanılan bir isimlendirmedir. Daha çok oyun fuarlarında kendini gösteren bu konsept, hayali karakterleri canlandırmak adına yapılan çalışmaları bir çatı altında toplayan yapıya sahiptir.

Öncelikle kelimenin kökeni ile ilgili bilgi vermek gerekirse İngilizce’de, yine İngilizce costume (kostüm) kelimesi ve play (oynat, oynamak) kelimelerinin birleştirilerek oluşturulmuştur.

Cosplay

Türkçe olarak ise bu kelimeyi, tam olarak doğru olmasa da kostümlü oyun gibi bir şekilde çevirmek mümkündür. “Cosplay nedir?” sorusunun cevabına değinilecek olursa oyun, kitap veya çizgi roman karakterlerinin; kostümler, makyaj uygulamaları ve aksesuarlar ile kadın veya erkek bireyler tarafından yeniden yorumlanarak kendilerine uygulama şekli için kullanılan bir konseptin adıdır. Çeşitli kostümler ve makyaj uygulamaları ile beraber genelde kadınların yoğun olarak tercih ettiği bir uygulamadır. Belirtildiği gibi kadınların ağırlıklı olarak uygulamayı tercih ettiği bir konsepttir. Bu uygulamayı kullanarak bir karaktere atıfta bulunan kişi veya kişilere ise cosplayer isimlendirmesi kullanılır.

Cosplayer kime denir?

Cosplay

Cosplayer ise temel olarak cosplay konseptini uygulayan erkek veya kadın kişilere için kullanılan bir sıfattır. Günümüzde cosplay ve cosplayer aktiviteleri en çok oyun ve sinema karakterleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu sebeptendir ki cosplay konsepti ve cosplayer ilgisi, ciddi anlamda yükselişe geçmiş ve hemen hemen önemli oyun ve sinema etkinliklerinde kapsam içerisinde yer almaktadır. Dünyanın birçok farklı bölgesinde çeşitli zamanlarda kullanılan bu konsept, özel etkinliklerde de sık sık kendini gösteriyor.

Cosplay

Film galaları, oyun fuarları ve kitap fuarları kapsamında sık sık kendini gösteren bu uygulama, birçok kesim tarafından ilgi ile karşılanıyor. Son yıllarda ise en çok oyun fuarlarında ilgi ile karşınana konsept, tüm oyuncular tarafından takip ediliyor. Her ne kadar cinselliği ön plana çıkarmasından dolayı çeşitli kesimler tarafından sık sık eleştiri odağı haline gelse de konsept üzerinde kendini belli eden ilginin kaybolmasından ziyade, her geçen yıl daha da artış gösterdiği gözlemlenebiliyor. Zira fuarların en çok dikkat çeken bölümleri, bu konsept için ayrılıyor. Daha fazla örnek için bir sonraki sayfadaki fotoğraflara bakabilirsiniz. Bu konsept ile ilgili düşüncelerinizi de aşağıdaki yorumlar alanından paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here