Çin’in Yeni ve Ödüllü Mikrodalga Silahı Devrim Yaratacak!

Füzeleri etkisiz hale getiren ve tankları felç eden Çin’in yeni mikrodalga silahı savaşta çeşitli kullanım alanlarına sahip olabilir! Detaylar haberimizde!

Huang Wenhua ve Kuzeybatı Nükleer Teknolojiler Enstitüsü’nde yer alan ekibi 6 yıldır mikrodalga silahı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda da Çin’in Ulusal Bilim ve Teknoloji İlerleme ödülünü de almış olan bu silah, teorik olarak ava ve kara araçlarına entegre edilebiliyor ve üstelik laboratuvarın çalışma masasına sığabilecek kadar küçük boyutta.

Bunu başka bir yönden ele alacak olursak söz konusu silah kullanışlı olabilecek kadar küçük ancak düşmanlarının elektronik sistemlerine ciddi anlamda zarar verebilecek kadar da güçlü. Böyle bir silah da US CHAMP gibi elektronik savaş füzelerine ya da drone’lara entegre edilebiliyor.

Çin’in mikrodalga silahı savaşta büyük bir güç olabilir!

Genellikle mikrodalga silahlar hedefe 300 ila 300.000 megahertz arasındaki enerji darbeleri ile bombardıman yapabilecek güçtedir. Yönlendirilmiş enerji miktarı ile elektronik devreleri etkileyen ve aşırı derecede yükleyen bu silahlar bu şekilde elektronik devrelerin de kapanmasını sağlar. Sistemin üretmiş olduğu enerji ne kadar yüksek olursa iletişim sistemleri ve motorlar gibi hedef sistemlerin bozulması da o kadar hızlı ve büyük olur.

Çeşitli kullanım alanları bulabilecek olan Çin’in ödüllü mikrodalga silahı, özellikle savunma amaçlı olarak kullanılabilir. Robotları ve düşman araçlarını pusuya düşürerek devri dışı bırakan bu silah bubi tuzağı gibi bile düşünülebilir. Yakın mesafede ise savaş gemilerine, araçlara ve hatta uçaklara monte edilerek füzeleri ya da diğer düşman güçlerini bertaraf edebilir.

Tüm bunların yanı sıra tankları bile felç edebilecek güçte olan mikrodalga silah, düşmanın radarını, iletişim ve kontrol sistemlerini devre dışı bırakabilir. Yani Çin bu silah sayesinde inanılmaz bir güce sahip olabilir ve savaşta kazanacağı avantajı sizler de tahmin edebilirsiniz. Bakalım bu başarılı, güçlü ancak bir o kadar da tehlikeli silahın gerçek hayatta kullanılabildiğini görebilecek miyiz?

 

Güncel askeri teknoloji haberleri

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here