Çin’in Tip 002 Uçak Gemisi Detaylanıyor!

Geliştirdiği teknolojiler ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Çin, yeni uçak gemisi Tip 002 için hazırlıklarını devam ettiriyor. İşte detaylar!

ucak-gemisi

Çin, birkaç ay önce Tip 001A uçak gemisini harekete geçirmiş olsa da Halk Kurtuluş Ordusu Donanması şöhretine pek de bel bağlayamıyor ve şimdi ikinci ev yapımı taşıyıcı Tip 002 teknolojisi için istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. 2020 ya da 2021 yıllarında geliştirilmesi hedeflenen Tip 002 taşıyıcı, daha ağır uçakları taşımak için tasarlanmış 70 bin tonluk bir uçak gemisi olacak.

Dev mancınıklar ise gelişmekte olan tek yeni teknoloji değildir. Tsinghua Üniversitesi Gaz Türbini Araştırma Merkezi ve iki elektrik firması tarafından geliştirilmiş olan ağır hizmet tipi F sınıfı gaz türbini, şu anda bir uçak gemisine güç sağlayacak kadar iyi durumda ve Çin’in tasarladığı gemi için de uygun bir aday olarak gösteriliyor.

ucak-gemisi

Çin’in uçak gemisi diğerlerinden farklı olacak!

Şüphesiz ki yeni tasarlanan Tip 002 uçak gemisi diğerlerinden daha farklı olacak. Çok panelli bir radar sistemi ile birlikte gelecek olan Tip 002, hedefleme ve yangın kontrollerini en iyi şekilde yapabilecek. Ayrıca uçaklardan ya da gemilerden fırlatılan füzeleri de kendi aralıklarını genişleterek veri hattı oluşturabilecek.

Tip 002 üzerinde şu anda mancınık testleri de devam ediyor. Bu mancınıklar sayesinde pilotlar karmaşık operasyonları hızlı bir şekilde idare edebilecek. Ayrıca yakıt ikmal konusunda da bazı gelişmeler yaşanacak. Bu gelişmeler sayesinde uçuş mesafeleri ve uçuş süreleri artırılacak.

Tip 002’den sonra ne geliyor?

Tip 002 modelinin ötesine bakacak olursak, Tip 003 uçak gemisi 90 bin tonluk ağırlık ve nükleer güç ile birlikte büyük bir fark yaratacak gibi görünüyor. Çin askeri müzesinde yer alan ipuçlarına göre Tip 003 savaş uçakları, bombardıman uçakları ve altıncı kuşak savaşçılar gibi oldukça fütüristik uçaklar ile gelebilir. Ayrıca şu anda gelişimini sürdürmekte olan lazerler sayesinde yeterince elektrik üretmek de mümkün hale gelebilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here