Çin’den Sonraki iPhone Üretim Yeri Netleşiyor

Apple'ın Çin dışı üretim stratejisi belli olmaya başladı. Ancak hedef Amerika'da üretim yapmak değil.

Tim Cook Çin

Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşından en az kayıt ile çıkma mücadelesi ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bir süredir Apple’ın iPad ve iPhone üretim yerini Çin’den başka bir ülkeye kaydırmayı planlamasına ilişkin söylentilere, yeni detaylar eklendi. Bu detaylara göre Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ABD’de üretim fikri yerine getirilmeyecek gibi anlaşılıyor.

Apple Çin’den sonra Asya’da üretime devam edecek!

Nikkei tarafından yayınlanan yeni bir habere göre iPad ve iPhone üretimlerinin yaklaşık yüzde 15 ile yüzde 30’luk bir bölümü, Çin dışına çıkartılmaya çalışılıyor. Bu konu ile ilgili olarak Apple’ın Çin’deki mevcut üreticileri Foxconn, Pegatron ve Wistron ile görüşmeler sağladığı ifade ediliyor.

iPhone Kutu

Buna karşın üretimlerin Çin dışına çıkması, akıllara ABD’de üretim fikrini getiriyor olsa da Güneydoğu Asya bölgesinde kalmaya devam edecek. Hindistan, Vietnam, Endonezya ve Malezya gibi ülkeler ise yayınlanan raporda ismi geçenlerden oluyor.

Böyle bir atılımın ise oldukça maliyetli olacağına dikkat çekilirken, ticaret savaşlarında ek vergiler ile karşı karşıya kalmamak için alternatifler üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaya devam ettiği söylenebilir. Anlaşılan o ki Çin’deki üretim tamamıyla bitmeyecek olsa da alternatif ülkelerde de en azında daha uygun fiyatlı iPhone ve iPad modellerinin üretimleri başlıyor olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here