iPhone Üretimi

Çin’in devlet gazetesinde yayınlanan bir makalede, Donald Trump’ın Çin ile Birleşik Devletler arasındaki ticaret ilişkisi üzerindeki etkisinin sonucu olarak, Apple iPhone gibi dev sevkiyatların sekteye uğratılabileceğini dile getirildi.

Çin’den Amerikan şirketlerine uyarı!

iPhone Üretimi

Kısaca özetlemek gerekirse Donald Trump, Amerikalı teknoloji firmalarının Çin’deki üretim fabrikalarının yaklaşık yüzde 45’lik bölümünü, Birleşik Devletler sınırına taşıyacağına ilişkin söylemlerde bulunmuştu. Söz konusu bu açıklamalarda, doğrudan ismi geçen ve hedef gösterilen firma ise, Apple olmuştu. Donald Trump, Apple’ın Çin’den yaptığı dev mobil cihaz sevkiyatları yerine, üretim bantlarının Birleşik Devletler sınırlarına kaydırılmasına yönelik istekte bulunmuştu. Zira, Apple; iPhone, iPad ve iPod modellerinin yanı sıra, tüm aksesuarlarını Çin’de üretiyor.

Donald Trump

Donald Trump’ın yeni POTUS olmasıyla beraber, Çin’e karşı oluşabilecek bir ticaret savaşına karşı Çin Hükümeti, şimdiden çalışmalara başlamış gibi görünüyor.

Çin’den dişe diş ticaret politikası!

Öyle ki, belirtildiği gibi yayınlana devlet gazetesindeki makalede, Amerika ve Çin arasında oluşacak söz konusu olacak bir ticaret savaşında, doğrudan Apple’ın ismi geçirilerek, iPhone üretiminin ve sevkiyatlarının sekteye uğrayabileceği açıklanmış oldu.

Çin’in sürdürmeye başlayacağı bu dişe diş politika sinyallerinden sonra, ne Apple ne de Donald Trump’tan bir açıklama gelmiş değil. Öyle görünüyor ki Donald Trump’ın Çin ticareti ile ilgili sürdüreceği yaptırım çalışmalar, özellikle Amerikalı dev teknoloji firmalarını vuracak. Sadece Apple ile sınırlı kalmayacak bu sıkıntılı süreç; Google, Tesla ve Microsoft gibi diğer dev firmaları da etkileyecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here