Çin ve ABD’nin Hipersonik Uçak Yarışı!

Savunma sanayisinde gelişim gösteren ABD ve Çin arasında ciddi bir hipersonik uçak yarışı var. Peki, bu ülkelerin hipersonik geliştirmekteki amacı ne?

Hipersonik Uçak

Amerikalı ve Çinli savunma sanayii devleri, bir saatten kısa bir süre içerisinde kıtaları aşabilecek hipersonik uçakları üretmek için çalışıyor. Merak edenler için hipersonik, Mach 5’in ya da saatte 3,835 milin üzerindeki hızlardır. Bunun izlemeye değer bir silah yarışı olduğunu söylemek mümkün. Bu gelişmeler, kıtalar arası seyahatleri sivillere dönüştürme ve uzaya erişimde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Bunların yanı sıra hava ve füze savunmalarını geliştirerek ulusal güvenliğin gidişatını da değiştirebilir.

Hipersonik uçak rekabeti büyüyor!

Bu noktada Çin ve ABD’nin son derece başarılı işler ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Zira her iki ülke de bu yönde çalışmalar yapan başarılı firmalara ev sahipliği yapıyor. Çin’de bu işi Çin Havacılık ve Uzay Bilimi Teknolojisi Kurumu ile Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Endüstri Firması üstlenirken ABD’de ise Lockheed Martin öne çıkıyor.

Lockheed Martin özellikle türbin roket kombine çevrimine (TRCC) odaklanmış durumda. TRCC motoru 2020 yılına kadar bir savaş uçağında test edilecek. Eğer her şey yolunda giderse 2030 yılına kadar uçuşa başlaması hedeflenen March 6, insansız bir uçak olan SR-72’ye güç verecek. Bu uçak da düşman savunmalarını hızla aşmak için tasarlanan bir uçaktır. Ayrıca SR-72 modelinin hipersonik bir füzeye dönüşmesi de muhtemel.

silah-yarisi

Çin de silah yarışı için çalışmalarını sürdürüyor!

Bu noktada Çin’in hipersonik hız anlamda büyük rekabet yarattığını da söylemek mümkün. İki ayrı proje yürüten Çin, TRCC motoruna sahip bir March 6 taşıyıcı uçağı ve 2 ton kargo ya da 5 yolcu taşıyabilen, roketle çalışan bir uzay düzlemi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. 2030 yılına kadar da Çin’in söz konusu projeleri hayata geçirmesi bekleniyor.

Hipersonik hız sunacak olan bu projeler taşıma anlayışını baştan aşağı değiştirebilir. Bu noktada ortak hedef ise şüphesiz ki uzay araştırmalarını geliştirmek ve uzay taşımacılığını bir adım daha ileriye taşıyabilmek. Bunu bir silah yarışı olarak adlandırmak mümkün olsa da yapılan çalışmalar ve hayata geçen projeler sayesinde bilim ve uzay dünyasında ciddi gelişmeler yaşanabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here