Chromebook Nedir? & Chromebook Özellikleri nelerdir?

Chromebook modelleri, yeni dönemde çok daha önemli bir noktada yer almaya başlacak gibi görünüyor. Peki, Chromebook nedir, Chrome OS hakkında neler bilinmelidir? Tüm detayları ile birlikte Chromebook ve ChromeOS haberimizde!

Chromebook

Chromebook, Google tarafından hazırlanan Chrome OS (Chrome Operating System) işletim sistemini taşıyan notebook yani dizüstü bilgisayar konseptine verilen özel bir isimdir. Daha çok Chromebook OS olarak anılıyor olsa da temel olarak ChromeOS yani Chrome isimli Google’ın işletim sistemini taşıyan bilgisayarlar için kullanılan bir isimlendirmedir.

11 Maddede Chromebook nedir ve ne değildir?

 1. Chromebook Google’ın Chrome OS taşıyan modelleridir
 2. Tek bir model değil, birçok farklı model olabilir
 3. Sadece Google tarafından değil, birçok bilgisayar üreticisi tarafından üretilebilir
 4. Sadece günlük kullanım için hazırlanmıştı
 5. Taşınabilirlik, pratik kullanım ve yüksek pil ömrü vaat eder
 6. Masaüstü işlemciler kadar mobil işlemciler ile de verimli çalışabilir
 7. Chrome OS doğrudan Windows rakibi değildir
 8. ChromeOS sadece bu konsept içindeki modellerde yer alır
 9. Android temelli uygulamaları destekleyebilir
 10. Profesyonel programlar için uygun değildir
 11. Windows uygulamalarının birçoğu desteklenmez

Chrome OS nedir?

Chromebook Nedir

Chrome OS konusuna da kısa bir açıklama yapmak gerekirse, C++ yazılım dili ile birlikte oluşturulan bir işletim sistemi olduğunu söylemek gerekmektedir. Temel olarak Chrome web tarayıcısını uygulamaları ile birlikte kendini gösteren ChromeOS, bilgisayar konsepti gibi 2011 yılında resmi çıkışını Google tarafından gerçekleştirmiştir.

Google’ın temel uygulamaları da bu işletim sistemi ile birlikte beklendiği gibi çalışmaktadır. Bunların dışında Dual-OS ile Chromebook Windows yükleme üzerinde de çalışmalar yapılmaktadır.

Chromebook Nedir

“Nedir?” sorusuna kısa bir cevap veren giriş yaptıktan sonra, daha detaylı bilgilere de yer vermek gerekiyor. Öncelikle belirtmek gerekirse Chrome book, ilk olarak Google tarafından düzenlenen I/O 2011 etkinliği ile birlikte duyurulmuş bir konsepttir. Yine 2011 yılında ChromeOS taşıyan Chromebook modelleri satışa çıktı ve ilk Chromebook kullanan kişiler, 2011 yılında kendini göstermiş oldu.

Daha çok internette gezinti yapan kullanıcılar için uzun süreli şarj ve taşınabilirlik sunması ile öne çıkartılan Chromebook’lar, daha sonralarda çeşitli sorunlar ile kullanıcılarını konseptten uzaklaştırmaya başladı. Chrome temelli Apps yani Chrome uygulamalarını çalıştırması ile öne çıkan Google’ın bu işletim sistemi, tahmin edilebileceği gibi çok fazla uygulamaya sahip değil. Nitekim temel olarak herhangi bir Windows temelli notebook modelinin yerine getirdiği işlemleri veya desteklediği uygulamaları sağlamıyordu. İlk etapta dikkat çekmiş olsa da sonrasında bu modeller, kullanıcılar tarafından gözardı edilen modeller arasında yer almaya başladı.

Chromebook Nedir

Bir süre Chromebook Pixel olarak da kendini göstermiş olan bu modeller, şimdiler de kısıtlı bir kullanıcı kitlesine ve firmaların ürün gamlarına sahip. Chromebook Türkiye satış konusunda da iyi bir strateji izlenmemektedir. Nitekim ülkemizde olduğu kadar dünya genelinde de çok fazla popüler bir hal alamamıştır.

Chrome book inceleme konusunda da genel anlamda bir boşluk bulunmaktadır. Zira hem firmalar hem de kullanıcılar bu konuda ilk zamanlardaki gibi istekli olmadığı için, bu ürünleri çok fazla görmek mümkün olmamaya başlamıştır. Toparlamak gerekirse söz konusu olan bu bilgisayar modelleri ve işletim sistemi, bir tabletten daha fazlasını sunmayı amaçlamış ancak bir bilgisayar konumunda da yer alamamıştır. Temel amacının da bu olduğu hesaba katıldığında, ne yazık ki hem fiyatlandırma hem de birtakım eksiklikleri birçok defa eleştirilere maruz kalmıştır. Bundan sonra Chromebook nasıl bir yol izleyecek, büyük bir merak konusu haline gelmiş durumda.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here