Chrome Eklentisi Hacklendi! Gizlice Bitcoin Madenciliği Yapıyor!

Google Chrome eklentileri arasında yer alan Archive Poster hacklendi. Bu eklentiyi Chrome tarayıcılarında kullanan kişilerin bilgisayarları, gizlice hackerlar için Bitcoin madenciliği yapıyor. İşte tüm detaylar!

Chrome Archive Poster eklentisi gizlice kripto para madenciliği yapıyor

Kripto para birimlerinin mining yani madencilik işlemlerinin çok kolay bir şekilde gerçekleştirilmeye başlaması ile bazı hacker’ların veya hacker gruplarının temel hedefleri arasında, gizlice mining yani madencilik yaptırmak üzerine kurulmuş oldu. Çeşitli internet sitelerinin ve uygulamaların içine gizlice yerleştirilen mining yazılımları, kullanan kişilerin haberi olmadan başta Bitcoin madenciliği olmak üzere çeşitli kripto para birimlerinin mining işlemlerini gerçekleştiriyor.

Chrome Archive Poster eklentisi gizlice kripto para madenciliği yapıyor

Bu hack olayının en son örneği ise bir Google Chrome eklentisi ile gündeme geldi. Kısa bir süre önce ortaya çıkan bilgiye göre Archive Poster isimli Google Chrome eklentisi hacklendi ve kullanıcıların bilgisayarlarında gizlice mining yani madencilik gerçekleştiriyor.

Chrome Archive Poster eklentisi gizlice kripto para madenciliği yapıyor!

Chrome Archive Poster eklentisi gizlice kripto para madenciliği yapıyor

Şu an için 100 binden fazla kişi tarafından kullanılan Archive Poster eklentisinde, gizlice yerleştirilmiş bir mining yazılımı ortaya çıktı. Eklentinin hack edildiği ve içerisine yerleştirildiği söylenen bu yazılım, kullanıcıların bilgisayarlarında gizlice Bitcoin madenciliği gerçekleştiriyor.

Haber Tekno olarak tavsiye niteliğinde okurlarımız için belirtmek gerekirse, eklentinin Chrome’dan kaldırılması yerinde bir davranış olacaktır. Her ne kadar eklenti geliştirici tarafından önlem alınmaya çalışıyor olsa da gizli mining işleminin devam edip etmeyeceği konusunda net bir bilgi sahibi olmak mümkün olmayacaktır.

Bu ve buna benzer gelişmeleri internet haberleri bölümümüzde aktarmaya devam edeceğiz. Son olarak belirtmek gerekirse daha önce de Bitcoin’in elektrik tüketimi ile ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıkmıştı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here