Chevrolet den, Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Yeni Sürücüsüz Otomobil: Chevrolet-FNR!

Teknolojinin ilerlemesi hiç şüphesiz özellikle ulaşım alanında kendini gösterdi. Öyle ki birçok yazılım ve otomobil üretici firma, sürücüsüz araçlar üzerinde birkaç yıldır çalışmakta ve hükümetler de bu konu hakkında standart belirleme çalışmaları yapmaktalar. Son olarak sürücüsüz araç konseptini tanıtan firmalar kervanına çok özel bir tasarımla Chevrolet de katılmış oldu.

Shanghai otomobil fuarında görücüye çıkan yeni Chevrolet-FNR, deyim yerindeyse bir film karesinden fırlamış. Çift kanatlı cam tavanı, dört kapısı zıt yönlü yukarı açılan dragon dizayn kapılar, otonom mod sırasında 180 derece dönebilen sürücü ve yolcu koltukları ile sayılamayacak birçok tasarım detayıyla adeta yarının otomobil teknolojisini bugünden, Chevrolet tarafından tanıtmış oldu. Bir robot izlenimi uyandıran ve mavi tonlarına bürünmüş olan otomobil, iç tasarımda ise özellikle kokpit noktasında dev bir ekran barındırıyor. Çok yönlü kullanılan bu ekran, ayrıca otonom dışı sürüşler için de tasarlanmış. Bunlara ek olarak tahmin edilebileceği üzere elektrik ile çalışan araç, şarj noktasında ise wireless şarj teknolojisine destek veriyor.

Chevrolet den, Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Yeni Sürücüsüz Otomobil Chevrolet-FNR! - habertekno.com - haber tekno (3)

Her ne kadar çok fazla teknik detay açığa çıkartılmamış olsa da öne çıkan başlıca özellikler, detaylı çevre kontrolü ile hareket eden otonom sistem, sürücü müdahalesine izin veren manuel kullanım, otonom kullanım sırasında yapay zekânın yer aldığı asistan ile hedef ve kontrol değiştirme imkânları olarak sıralanabiliyor.

Tahmin edileceği üzere yeni Chevrolet – FNR, bir “Neler yapabiliriz?” sorusuna cevap olarak hazırlanmış konsept otomobillerden olarak kalıyor. Benzer otomobil tasarım detaylarını daha önce Mercedes firmasında görmüş olduğumuz da aslında firmaların, geleceğin kara ulaşımını en azından otomobiller için ciddi anlamda şekillendirme çabası içinde oldukları hissini uyandırıyor.

Chevrolet-FNR modelinin detaylarını içeren foto galeri:

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.