Haber Tekno Sosyal Medya

Chevrolet’ten, Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Yeni Sürücüsüz Otomobil: Chevrolet-FNR!

Otomobil

Chevrolet’ten, Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Yeni Sürücüsüz Otomobil: Chevrolet-FNR!

Chevrolet’ten, Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Yeni Sürücüsüz Otomobil: Chevrolet-FNR!

Chevrolet yeni sürücüsüz otomobil Chevrolet-FNR modelini duyurdu. İşte yeni Chevrolet-FNR modeli ile ilgili bilinmesi gereken detaylar!

Teknolojinin ilerlemesi hiç şüphesiz özellikle ulaşım alanında kendini gösterdi. Öyle ki birçok yazılım ve otomobil üretici firma, sürücüsüz araçlar üzerinde birkaç yıldır çalışmakta ve hükümetler de bu konu hakkında standart belirleme çalışmaları yapmaktalar. Son olarak sürücüsüz araç konseptini tanıtan firmalar kervanına çok özel bir tasarımla Chevrolet de katılmış oldu.

Shanghai otomobil fuarında görücüye çıkan yeni Chevrolet-FNR, deyim yerindeyse bir film karesinden fırlamış. Çift kanatlı cam tavanı, dört kapısı zıt yönlü yukarı açılan dragon dizayn kapılar, otonom mod sırasında 180 derece dönebilen sürücü ve yolcu koltukları ile sayılamayacak birçok tasarım detayıyla adeta yarının otomobil teknolojisini bugünden, Chevrolet tarafından tanıtmış oldu. Bir robot izlenimi uyandıran ve mavi tonlarına bürünmüş olan otomobil, iç tasarımda ise özellikle kokpit noktasında dev bir ekran barındırıyor. Çok yönlü kullanılan bu ekran, ayrıca otonom dışı sürüşler için de tasarlanmış. Bunlara ek olarak tahmin edilebileceği üzere elektrik ile çalışan araç, şarj noktasında ise wireless şarj teknolojisine destek veriyor.

Chevrolet den, Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Yeni Sürücüsüz Otomobil Chevrolet-FNR! - habertekno.com - haber tekno (3)

Her ne kadar çok fazla teknik detay açığa çıkartılmamış olsa da öne çıkan başlıca özellikler, detaylı çevre kontrolü ile hareket eden otonom sistem, sürücü müdahalesine izin veren manuel kullanım, otonom kullanım sırasında yapay zekânın yer aldığı asistan ile hedef ve kontrol değiştirme imkânları olarak sıralanabiliyor.

Tahmin edileceği üzere yeni Chevrolet – FNR, bir “Neler yapabiliriz?” sorusuna cevap olarak hazırlanmış konsept otomobillerden olarak kalıyor. Benzer otomobil tasarım detaylarını daha önce Mercedes firmasında görmüş olduğumuz da aslında firmaların, geleceğin kara ulaşımını en azından otomobiller için ciddi anlamda şekillendirme çabası içinde oldukları hissini uyandırıyor.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Otomobil

Üste çık