Canon EOS R Aynasız Fotoğraf Makinesi

Sony ile birlikte alevlenen ve DSLR dünyasından sonra Nikon ile devam eden aynasız fotoğraf makinesi serüveni, Canon ile devam ediyor. Kısa bir süre önce en dişli rakibi Nikon’dan sonra Canon da yeni aynasız fotoğraf makinesi modeli olan EOS R’ı resmi olarak tanıttı. Bir süredir devam eden sızıntıla ve söylentiler de son bulmuş oldu.

En çok merak edilen detaylar arasında yer alan 4K Ultra HD video kaydı kendini göstermiş olsa da ne yazık ki tam da beklendiği gibi olmadı. Anlaşılan o ki halen daha Canon tarafında 4K video kaydı için Cinema serisi ihtiyacı devam edecek.

Teknik özellikleri

Canon EOS R Aynasız Fotoğraf Makinesi

Nikon’un yeni Z6 ve Z7 aynasız Full Frame fotoğraf makineleri sonrasında Canon’dan da cevap gecikmedi ve Full Frame yani Tam Kare formatındaki modeli tanıtıldı. Öncelikle teknik özelliklerinin detaylarını değinmek gerekirse ilk olarak 30.3 megapiksel çözünürlüğünde Full Frame sensörle başlamak gerekiyor. Bu çözünürlük değeri ile Canon 5D Mark IV modeli ile benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün. 6D Mark II modelinin ise üstünde yer alıyor. Sony A7R III aynasız fotoğraf makinesinin ise gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Zira söz konusu bu modelde 42.4 megapiksel sensör bulunuyordu.

Sektördeki en iyi otomatik odaklama sistemi olarak bilinen Dual Pixel kullanımı da yeni modelde kendini gösteriyor. 5655 adet otomatik odaklama noktasının yer aldığına da dikkat çekiliyor. ISO tarafında ise 100 ve 40,000 aralığı kendini gösteriyor. Canon DIGIC 8 görüntü işlemcisinden gücünü alan yeni modelde, ön tarafa çevrilebilen 3.15-inç büyüklüğünde OLED ekran bulunuyor. 0,05 odaklama süresi ile sektördeki en hızlı AF sistemi sunduğunu iddia eden Japon Canon, saniyede 8 kare seri çekim yeteneğine de sahip.

Canon EOS R Aynasız Fotoğraf Makinesi

RF Mount Lens seçenekleri

Yeni aynasız makine ile birlikte lens seçenekleri de değişiyor. Bu model ile birlikte RF Mount lens seçeneklerine geçiş yapılıyor. Şu an için RF lens seçenekleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • 35mm f/1.8
 • 50mm f/1.2mm L
 • 24-105mm f/4 L
 • 28-70mm f/2 L

Ayrı bir şekilde satışa sulunacağı gibi fotoğraf makinesi ile birlikte de alınabilecek olan bu lensler, benzer bir çıkış tarihine sahip. L serisi lenslerin de hazırlanması, profesyonel kullanımda önemli bir alternatif olacaktır.

EF lensler için adaptör

Daha sonrasında lens seçeneklerinin de artacağını söylemek mümkün. Bununla beraber Canon EF Mount lensleri de kullanabilmek için iyi bir adım atılmış ve bir adaptör seçeneği sunuluyor. Böylece DSLR modelleri ile birlikte kullanılan tüm objektif modelleri, EOS R modeli ile birlikte de sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek.

Adaptör seçeneğinin doğrudan Canon tarafından sunulması da otomatik odaklama konusunda oluşabilecek çeşitli problemlerin de önüne geçilmesini sağlamış olacaktır. Elbette ki bu durumu Canon EOS R inceleme kapsamında değerlendirmek daha iyi bir seçenek olacaktır.

4K video kaydında crop

Video kaydı tarafında ise en çok beklenen detaylarda olan 4K seçeneği bulunuyor. Ancak bazı kısıtlamalar mevcut. 1080p video tarafında 60 fps kendini gösteriyor. Başlıca rakiplerinin Full HD tarafında 120 kare-saniye sayısına ulaştığı düşünüldüğünde, haneye eksi olarak yazılıyor.

4K 30 kare-saniye seçeneği bulunuyor. Ancak crop yani kırpılmış bir şekilde görüntü alınabiliyor. Kırtma oranının da 1,7 olduğunu söylemek gerekiyor. Yani 24mm bir lens ile 4K video kaydı alınmak istenirse bu değer, 40,8mm seviyesine çıkmış olacak. Vlog çeken YouTuber’lar için çok da iyi bir uygulama olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Neden böyle bir crop uygulandığı konusunda ise bir açıklama yapılmıyor. Kuvvetle muhtemel Cinema serisinin önünü kesmemek için böyle bir adım atılması doğru bulunmuş. Keza 1DX Mark 2 ve 5D Mark IV modellerinde de benzer bir strateji uygulanmıştı. Öyle ki 1DX Mark 3 çıkış tarihi ile ilgili bilgiler gelirken bu modelin de benzer bir durumda olabileceği endişeleri mevcut.

HDMI üzerinden C LOG olarak 10-bit video kaydı da gerçekleştirilebilir. Kart üzerinden ise 8-bit kayıt alınabiliyor. Her ne kadar hafıza kartı üzerine alınamıyor olsa da 10-bit seçeneğinin sunulması iyi bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Fiyatı ve çıkış tarihi

Çıkış tarihi ile ilgili açıklanan ilk resmi bilgi, satışların Ekim 2018’in hemen ilk haftası olacağı yönünde şekillenmiş durumda. Hem gövde hem de lens seçenekleri raflarda yerini alacak. Fiyatlandırma konusunda ise şöyle bir sıralama yapılıyor:

 • Canon EOS R body fiyatı: $2,299
 • RF 24-105 F4 L IS ile birlikte fiyatı: $3,399
 • EF-M 32mm f/1.4 STM lens fiyatı: $500
 • RF 50mm f/1.2 L lens fiyatı: $2,299
 • RF 28-70mm f/2 lens fiyatı: $2,999
 • RF24-105 F/4 L IS USM lens fiyatı: $1,099
 • Canon Mount adaptör EF-EOS R fiyatı: 100 dolar
 • Control Ring Mount adaptör EF-EOS R fiyatı: 200 dolar

Bunlarla birlikte filtre adaptörleri de satışa çıkıyor olacak. Şu an için Türkiye fiyatları ve çıkış tarihi konusunda ise Canon Türkiye tarafından resmi bir açıklama yapılmış değil.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here