Bu Fütüristik İyon Motor Mars’a Kargolarımızı Götürebilir!

NASA’nın Mars gezegeni ile ilgili planları son hız devam ediyor. Uzay ajansının şimdiki hedefi ise fütüristik bir iyon motor üretmek. İşte detaylar!

iyon-motor

Astronotlar 2030 ya da 2040’lı yıllarda Mars’a ilk gittiklerinde daha fazla eşya sığdırılabilen sırt çantalarına ve haddeleme bagajlarına ihtiyaç duyacak. Astronatların yaşam alanlarının, yemeklerinin ve geri dönüş araçlarının önceden gönderilmesi gerekiyor. Tüm bu nakilleri yapmak için de NASA ultra etkili bir uzay aracı motoru geliştiriyor ve bu fütüristik iyon motor Aerojet Rocketdyne adlı firma tarafından üretilecek.

Güneş sisteminin kargo aracı şarj olmak ve Xenon gazını dışarı atmak için güneş enerjisini kullanacak. Bu yöntemin yaygın olarak kullanılan kimyasal tahrik sisteminden 10 kat daha etkili olduğu söyleniyor.  Şu anda Aerojet Rocketdyne bu motoru üretmek için 36 aylık bir sözleşmeye sahip ve uçuş testleri de bir astreoid üzerinde yapılacak.

futuristik-iyon-motor-marsa-kargolarimizi-goturebilir-1

İyon motor çalışırsa derin uzayı keşfetmek kolaylaşacak

Güneş elektrikli tahrik sistemleri tıpkı NASA’nın diğer motorları gibi çalışacak ve uzay aracının güneş panelleri elektrik üretecek. Bu elektronlar da bir magnetik alan içerisinde sıkışacak ve Xenon gazını iyonize edecek. Bu magnetik alan ayrıca elektriksel alanı da yönetecek ve bu alanlar birlikte uzay aracının hızını ayarlayarak onu doğru şekilde hareket ettirecek.

Dawn uzay aracının motorları 2.6 kW iticilere sahipken bu fütüristik iyon motor 13 kW iticilere sahip olacak ki bu motoru çok daha hızlı kılacak. Tüm bu çalışmaların başarılı sonlanması durumunda üretilen motor ile derin uzayı keşfetmek çok daha kolay hale gelecek. Bu da uzay araştırmaları ve çalışmalarının ciddi hız kazanmasını sağlayacak. Bakalım ilerleyen günlerde NASA’dan proje ile ilgili daha detaylı bilgiler gelecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here