BTK’dan WhatsApp Uyarısı!

BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, WhatsApp uçtan uca şifreleme açığına yönelik açıklamada bulundu!

WhatsApp

BTK kısaltmasıyla bilinen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan WhatsApp uçtan uca şifreleme açığı ile ilgili bir tweet atarak uyarıda bulundu.

Ömer Fatih Sayan’dan WhatsApp uçtan uca şifreleme uyarısı!

WhatsApp

BTK Başkanı Sayan, attığı bir tweet ile kullanıcıları WhatsApp kullanımı konusunda uyardı. WhatsApp’ın uçtan uca şifreli olsa da istenildiği vakit mesajları okuyabildiğini, cihazın hafızasında yer alan anahtar yardımı ile bunun sağlandığını dile getirdi.

Ömer Fatih Sayan’dan WhatsApp uçtan uca şifreleme uyarısı

WhatsApp uçtan uca şifreleme açığı nedir?

Son olarak BTK Başkanı Sayan’ın da ifade ettiği durumu açıklamak gerekirse; normal şartlarda WhatsApp uçtan uca şifreleme ile mesajlar şifreleniyor ve bu mesajlar sadece gönderilen kişinin cihazında açılabiliyor. Ancak, WhatsApp bu süreçte oluşturulan şifreyi, çevrimdışı iken de oluşturmayı sürdürüyor. İşte tam da bu noktada, bahsi geçen açık ortaya çıkıyor. Zira mesaj çevrimdışı durumda gönderildiğinde de şifre oluşturuluyor. Ama bu şifrenin, sadece çevrimiçi iken oluşturulması gerekiyor.

Ayrıca Bakınız: WhatsApp Mavi Tik Kapatma!

Söz konsunu bu açığın kaynağı ile ilgili WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, halen daha bir önlem almış değil. Nitekim, aynen Dr. Ömer Fatih Sayan’ın da dediği gibi, her ne kadar mesajlar uçtan uca şifrelense de WhatsApp, mesajlara erişim sağlayabiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here